همکاران ما- قدیمی

چهره‌ی امروز سازمان دگرباشان جنسی ایرانی ایرکو

شورای دبیران
ساقی قهرمان،  امید پارسا،‌ هوداد طلوعی،  امیرساسان قهرمان،

دبیر افتخاری شورای ایرکو
حسین علیزاده

همکاران:

حسین ایرانی

سینا کیانی

شهرام کیانی

وفا مهرآیین

رسانه‌ی ایرکو
سردبیر: شورای سردبیری

ادمین رسانه‌ها: امید پارسا
طراح گرافیک:  امیدرضا
انتشارات گیلگمیشان
مدیر مسؤول: ساقی قهرمان
دبیر: امید پارسا
گرافیست: سینا کیانی

 

 

بیوگرافی اعضا
ساقی قهرمان
‫او متولد ۱۳۳۶ در مشهد ایران است. ساقی قهرمان شاعر، و نویسنده است، و کنشگر حقوق جنسی و جنسیتی.  عضو پیشین حزب توده‌ی ایران و تشکیلات زنان این حزب بوده است. عضو تحریریه‌ی  دوماه‌نامه و هفته‌نامه‌ی سپیدار،  کمیته‌ی فرهنگی انجمن ایرانیان انتاریو، کانون نویسندگان ایرانی کانادا، انجمن قلم کانادا، و بنیان‌گذار کلوب نویسندگان در تبعید انجمن کانادا است. دبیر مهمان فصلنامه‌ی دسکانت، مهمان فستیوال شعر بلومتروپولیس کبک،  مهمان فستیوال/شعرخوانیهای انتاریو و تورنتو، پانلیست و سخنران در برنامه‌های مشترک انجمن قلم کانادا و دانشگاههای پیتربورو، نویسنده‌ی همکار اولین دوره‌ی دیاسپورا دیالوگ، نویسنده‌ی مهمان کتابخانه‌ی آون‌ساند بوده است. با خانه‌ی امن زنان آسیب‌دیده، سازمان حمایت از کودکان، خانه‌های پناهندگان تازه وارد همکاری کرده است. همچنین از بنیانگذاران سازمان دگرباشان جنسی ایرانی – ایرکو به سال 2006 در تورنتو، کانادا نیز هست. از جولای ۲۰۰۸ (تیر ۱۳۸۷) مدیر شورای سازمان دگرباشان جنسی ایرانی – ایرکو است.
از ساقی قهرمان ۵ مجموعه‌ی شعر و یک مجموعه‌ی داستان از سوی نشر افرا و نشر گیلگمیشان به چاپ رسیده است.
حسین علیزاده
پیشینه‌ی پانزده سال کار در سازمان‌های مردم‌نهاد، ثبت موارد نقض حقوق بشر، پژوهش امور سیاسی، کنشگری‌ حقوق جنسی و برابری جنسیتی، حمایت از پناهندگان، ارتباط با رسانه‌ها، آموزش معیارهای ایمنی و امنیتی سابقه‌ی فعالیت حرفه‌ای دارد. پیش از این، هماهنگ‌کننده‌ی منطقه‌ای سازمان جهانیOutRight Action Internation در خاورمیانه و آفریقای شمالی، که سازمان بین‌المللی مروج حقوق بشر است، بوده است. از ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹، در همین سازمان، در سمت هماهنگ‌کننده‌ی روابط عمومی نیز به کار مشغول بوده است. پیش از شروع همکاری با این سازمان، در  Fellowship of Reconciliation به عنوان هماهنگ‌کننده‌ی ایران و عراق اشتغال داشته است. حسین علیزاده به فارسی و دری و انگلیسی مسلط است و عربی استاندارد را به خوبی می‌فهمد.  فوق لیسانس روابط بین المللی از دانشگاه ملی تهران، و فوق لیسانس مطالعات صلح از دانشگاه نوتردام است.
ساسان قهرمان
‫ساسان قهرمان رمان‌نویس، شاعر، کارگردان و روزنامه‌نگار ایرانی- کانادایی است. وی دانش آموخته رشته‌ی هنرهای نمایشی در دانشگاه تهران و همچنین ادبیات انگلیسی و جامعه‌شناسی در دانشگاه یورک تورنتو در کانادا است. تا کنون به قلم وی هفت کتاب منتشر شده است. بنیانگذار و مدیر نشر«افرا»، نخستین بنگاه نشر فارسی در کانادا است و یکی از بنیان‌گذاران «انجمن نویسندگان ایرانی کانادا» وعضو جانشین هیات دبیران «کانون نویسندگان ایرانی در تبعید» نیز بوده است. ساسان قهرمان دگرجنسگرا، حامی حقوق دگرباشان جنسی است و از سال 2008 با نام مستعار “امیر بهار” عضو هیات مدیره‌ی سازمان دگرباشان جنسی ایرانی – ایرکو بوده و در دوره‌ی سردبیری وی در نشریه‌ی گذار، اولین مقاله‌های مربوط به همجنسگرایان را در این نشریه منتشرشد. وی همچنین میزبان دومین کارگاه دررابطه با حقوق دگرباشان جنسی در ماه می  2013 در سالن اجتماعات نورت یورک تورنتو با حضور جمعی از فعالان حقوق دگرباشان بود. با بازیگری ساسان قهرمان پنج نمایشنامه در تورنتو به روی صحنه رفته است، و دو گالری عکس. او متولد سال 1340 در مشهد ایران است.
امید پارسا
امید که در دهه سوم عمر خود به سر می‌برد، فعالیت خود را با ترجمه‌ی مقالات و همکاری در کارگروه پناهندگی ایرکو در سال 2013 آغار نمود و در ادامه  مسوولیت‌هایی از جمله سردبیری وبسایت ایرکو و دبیری انتشارات گیلگمیشان را نیز بر عهده گرفت. از سال 2015 به عنوان هماهنگ‌کننده‌ی سازمان ایرکو در تلاش برای ساختارسازی و توسعه‌ی خط و مشی سازمانی ایرکو بوده است. امید خود را کنش‌گر برابری حقوق جنسی و جنسیتی می‌داند و به تحقیق و نگارش در زمینه‌‌های سیاسی و اجتماعی حقوق کوییرها در جوامع توسعه یافته و در حال توسعه علاقمند است.
 هوداد طلوعی
روانشناس است و پیش از خروج از ایران، درمانگری مشغول بوده است. از کنشگران باپشتکار حقوق بشر و حقوق بشری دگرباشان جنسی است. وی مسؤولیت تدریس وبینارهای ایرکو «مطالعه­‌ای بر دگرباشان جنسی» در آموزشکده توانا  را بر عهده داشته است که در آن مطالعه‌ای بر روی حقوق دگرباشان جنسی و مسائل آن­ها در ایران صورت می‌گیرد.  در ژوئن ۲۰۱۴ هوداد طلوعی رژه ی افتخار ایرکو در پراید استانبول را هدایت کرد. وی هم اکنون در دوره‌ی دکترای روانشناسی بالینی در آیالات متحده آمریکا مشغول تحصیل است.

حسین ایرانی
حسین متولد دهه شصت است. وی به برنامه نویسی تحت وب علاقمند است و در ایران هم در همین زمینه مشغول بوده است.  طراحی سامانه ارتباط با پناهجویان و سامانه مدیریت پرونده‌های پناهجویان از جمله خدماتی است که وی به سازمان ایرکو ارائه نموده است. حسین همکاری خود با ایرکو را از اواخر سال 2013 آغاز نموده است.
سینا کیانی
سینا متولد دهه شصت، فیلم‌ساز و عکاس ایرانی است. وی در زمینه سینما و هنر تحصیل کرده و فعالیت‌های مختلفی در همین راستا و در حوزه‌ی حقوق بشر به ویژه دگرباشی نیز انجام داده است. وی از سال 2015 مدیریت سامانه پناهندگی ایرکو را عهده‌دار می‌باشد. همچنین از اویل 2017 پشتیبانی سایت ایرکو نیز از وظایف اوست.
شهرام کیانی
شهرام متولد دهه شصت، محقق و پژوهش‌گر ایرانیست. وی در حوزه ی مطالعات اجتماعی با تمرکز بر جنسیت مشغول به فعالیت می‌باشد. همچنین در همکاری مشترک با ایرکو، برنامه مطالعاتی با موضوعیت “آسیب شناسی ترانزیت کوییرهای ایرانی” را عهده‌دار می‌باشد.
وفا مهرآیین:
دهه شصت در تهران متولد شد. تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد رشته فلسفه به پایان برده است. او هم‌اکنون به عنوان پژوهشگر علوم اجتماعی و مطالعات جنسیت مشغول به فعالیت است. از سال ۲۰۱۵ کار خود را با ایرکو به عنوان سردبیر آغاز کرد و در همین سال نشر گیلگمشان ترجمه‌ی وی از مدخل «همجنسگرایی» دانشنامه‌ی ستنفورد را به چاپ رساند. همچنین در همکاری با رسانه رادیو زمانه نوشتارهایی از او در حوزه اندیشه منتشر شده است.
امیدرضا

برای عضویت در کانال تلگرام ایرکو اینجا کلیک کنید
عضو شوید!