آخرین خبرها
قابل توجه دگرباشان ساکن ایران

قابل توجه دگرباشان ساکن ایران

در پی تحولات اخیر در ترکیه پس از کودتای نافرجام، شرایط عمومی سکونت پناهندگان ایرانی در این کشور با مشکلات فراوانی روبرو شده است.
متاسفانه گزارش‌های بسیاری مبنی بر آزار و اذیت دگرباشان ایرانی ساکن دنیزلی، یالوا، اسکی‌شهیر و … به دست ایرکو رسیده است. خشونت‌های فیزیکی که گاه از سوی مردم و گاه از سوی گروه‌های تندروی غیردولتی اعمال شده است، موجب ترس و وحشت بیش از پیش دگرباشان ایرانی شده است. در بیشتر این موارد پیگیری‌های قضایی و شکایت‌ها در واحد پلیس مهاجرت به هیچ نتیجه‌ای نرسیده و برخوردهای نیروهای پلیس نشان‌دهنده‌ی آن است که قصد همکاری و دفاع از حقوق دگرباشان را در دستور کار ندارند؛ حتی در مواردی که شکایت‌ها مستند به شواهد محکم نیز بوده است، گزارش‌های پلیس به نفع شهروندان و نه پناهندگان تنظیم شده است.
همچنین با تاسف باید ابراز کرد که تلاش‌های سازمان ایرکو برای پیگیر‌ی‌های سریع‌تر پروندگان دگرباشان ایرانی چه در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در آنکارا و چه در سفارت‌خانه‌های کشورهایی که برای اسکان مجدد در نظر گرفته شده‌اند، به نتیجه‌ی قابل توجهی نرسیده است و روند رسیدگی به پرونده‌ها روز به روز طولانی‌تر می‌شود و با توجه به شرایط سیاسی-اجتماعی اخیر در ترکیه و نیز تاثیرات آن بر فعالیت‌های سازمان ملل، هیچ امیدی برای انتقال سریع دگرباشان متصور نیست.
در مواردی که دگرباشان از این شرایط خسته شده‌اند و از طریق مسیرهای غیرقانونی نیز خود را به کشورهای اروپایی مانند آلمان، سوئد و بلژیک رسانده‌اند، گزارش‌های این افراد حاکی از آن است که وضعیت عمومی کمپ‌های پناهندگی برای دگرباشان بسیار خطرناک و رسیدگی به پرونده‌های ایشان نیز در فرایند مناسبی قرار نگرفته است.
با توجه به تمام موارد پیش‌گفته و پس از در نظر گرفتن تمام شرایط، سازمان ایرکو به شدت توصیه می‌نماید که دگرباشان ایرانی دست‌کم به مدت یک‌سال از خروج از ایران به قصد پناهندگی در ترکیه، مالزی، فیلیپین، اندونزی، کشورهای اروپایی و نیز استرالیا خودداری نمایند!
متناسب با تغییر شرایط در آینده، ایرکو اخبار و شرایط جدید را به اطلاع خواهد رساند.

ایرکو/ آگوست ۲۰۱۶