آخرین خبرها
نه! سام اسمیت اولین فرد همجنسگرا نبود که برنده‌ی جایزه‌ی اسکار شد.

نه! سام اسمیت اولین فرد همجنسگرا نبود که برنده‌ی جایزه‌ی اسکار شد.

فهرست زیر دگرباشانی هستند که برنده‌ی جایزه اسکار شدند؛ بسیار بیشتر از آنچه تصور می کنید.

شب گذشته در مراسم اسکار، سام اسمیت حین سخنرانی خود، پس از اعلام نامش به عنوان برنده‌ی جایزه‌‌ی اسکار بهترین آهنگ اصلی، گفت: ” جايزه‌ی اسكار خودم را به جامعه‌ی‪ LGBT ‬تقديم مي‌كنم. او پس از به دست آوردن جايزه اسكار براي آهنگ اصلي فيلم جيمز باند‪ Specter ‬به نام‪ Writing’s on the Wall ‬به نقل قولي از‪ Ian McKellen ‬ در مصاحبه با روزنامه گاردين اشاره نمود. سم گفت: من چند ماه بيش مقاله اي از‪ Sir Ian McKellen ‬خواندم كه گفته بود “هيچ مرد آشکاراهمجنسگرايي تا كنون جایزه اسكار نبرده است”. به همین خاطر،‌ این اسکار را به جامعه‌ی‪ LGBT ‬سراسر جهان تقديم مي‌كنم. من امشب به عنوان يك مرد همجنسگرا، با افتخار ايستاده‌ام و اميدوارم كه روزي همه ما بتوانيم به عنوان انسان‌های برابر در کنار هم بايستيم‪.”‬
ولی اما سام اسمیت ممکن است اکنون کمی شرمنده شود. نه تنها از مقاله‌ی ایان مک‌کالن که بطور خاص از افراد آشکارا همجنسگرایی که برنده‌ی جایزه‌ی بهترین بازیگر در اسکار شده‌اند سخن می‌گفت، نقل قول ناقص کرد، بلکه فهرست قابل توجهی از افراد‪ LGBT ‬را که در گذشته موفق به دریافت جایزه اسکار شده‌ بودند را نادیده گرفت. وقتی به او گفتند که او اولین همجنسگرایی نیست که جایزه را برده، گفت:‌”من یه چیزی شنیده بودم … مطمئن نبودم. فکر می‌کنم دومین نفر آشکاراهمجنسگرا هستم که جایزه را گرفتم‪.‬
ولی باز هم اشتباه کرد. این هم لیستی که به آن اشاره کردیم‪:‬

مارلون براندو (Marlon Brando) برنده جایزه‌ی بهترین بازیگر مرد در سال 1954برای فیلم On The Waterfront

براندو در سال 1976 گفت: “همجنسگرایی این روزها خیلی باب شده و دیگر خبرساز نیست‪. مثل بسیاری از مردان، من هم تجربیاتی از روابط همجنسگرایانه داشته‌ام و از بابت آن شرمسار نیستم. من هرگز به آنچه مردم در مورد من فکر می‌کنند توجه زیادی نداشته‌ام. اما اگر کسی هست که متقاعد شده من و جک نیکلسون عاشق هم هستیم، می‌تواند به تصورش ادامه دهد. موضوع جالبی است.

1

الک گینس (Alec Guinness) برنده جایزه‌ی بهترین بازیگر مرد در سال 1957برای فیلم The Bridge on The River Kwai

در سال 1946 به داشتن روابط همجنسگرایانه محکوم شد. گرایش دوجنسگرایانه‌ خود را برای باقی عمر مخفی نگاه‌ داشت. پس از مرگش دوجنسگرا بودنش توسط دوستان و همکارانش آشکار گردید‪.

alec-guinness-1950s

جرج کوکُر (George Cukor) برنده‌ی جایزه‌ی بهترین کارگردانی در سال 1964 برای فیلم My Fair Lady

همجنسگرایی جرج کوکر یک راز برملا بود. او برای مدتی طولانی سردسته‌ی خرد‌ه‌فرهنگ همجنسگرایی در هالیوود بوده و خانه‌اش پاتوق مهمانی‌های همجنسگرایان در دهه ‪1930، ‪1940 و 1950 بود. وقتی که به همین جرم دستگیر شد، مدیران شبکه‌ی‪ ام‌جی‌ام سوابق و مستندات را از بین بردند و هرگز منتشر نشد‪.

 

George Cukor

جان شلزینجر (John Schlesinger ) برنده‌ی جایزه‌ی بهترین کارگردانی در سال 1969 برای فیلم Midnight Cowboy

قصه‌ی پسر روستایی که به شهر نیویورک می‌رود و به ناچار کارگر جنسی می‌شود، با تِم همجنسگرایی، هنوز تنها فیلمی است که با برچسب X (مخصوص بزرگسالان) طبقه‌بندی شده و در عین حال برنده جایزه بهترین فیلم هم شده است.

John Schlesinger

جول گری (Joel Grey) برنده‌ی جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در سال 1972 برای فیلم Cabaret

گری در سال 2015 برون‌آیی کرد و گفت: “من از برچسب‌ها خوشم نمی‌آید اما اگر حتمن باید برچسبی رویم بگذارید،‌من گی‌ام”

Joel Grey

جان گیل‌گود (John Gielgud) برنده‌ی جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در سال 1981 برای فیلم Arthur

او در سال 1953 در لندن به جرم دوست‌یابی در توالت عمومی دستگیر شد. در حالی که زندگی شخصی‌اش را خیلی مخفی نگاه می‌داشت و در پستو زندگی می‌کرد، بطور خصوصی به کمپین‌های همجنسگرایان کمک مالی اهدا می‌کرد و بطور آشکار در ستایش بازیگران آشکارا همجنسگرا مثل سیمون کالو و ایان مک‌کالن سخن می‌گفت.

ARTHUR 2: ON THE ROCKS, John Gielgud, 1988. ©Warner Bros

لیندا هانت (Linda Hunt) برنده‌ی جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن در سال 1983 برای فیلم The Year Of Living Dangerously

هانت از سال 1987 با همسرش کارن کلین زندگی می‌کرد و در سال 2008 بطور رسمی با او ازدواج کرد.

2

بیل کوندون (Bill Condon) برنده‌ی جایزه‌ی بهترین فیلمنامه اقتباسی در سال 1988 برای فیلم Gods & Monsters

فیلم خداها و هیولاها درباره زندگی یک مرد همجنسگرا که کارگردانی بازنشسته است و نقش آن را ایان مک‌کالن بازی می‌کند و مسحور باغبان جوان دگرجنسگرایی می‌شود که نقشش را برندن فریزر بازی کرده است.

Bill Condon

جودی فاستر برنده‌ی جایزه‌ی بهترین بازیگر زن در سال 1988 و 1991 برای فیلم‌های The Accused and Silence of the Lambs

جودی فاستر به شکلی در سخنرانی خود در مراسم گلدن گلوب 2013 آشکارسازی کرد. گرچه بطور دقیق از کلمه‌ی گی یا لزبین استفاده نکرد.

Jodie Foster

هوارد آشمن (Howard Ashman) برنده‌ی جایزه‌ی بهترین آهنگ اصلی در سالهای 1989 و 1991 برای فیلم‌های Beauty And The Beast and Under The Sea

هوارد آشمن ترانه‌سرا و نویسنده‌ی مشترک بسیاری از ترانه‌های دیزنی از جمله Beauty and The Beast ، The Little Mermaid و Aladdin بوده است. ترانه‌ی Beauty and The Beast به هوارد اشمن که در اثر بیماری ایدز در سال 1991 درگذشت تقدیم شده است.

Howard Ashman

استفان سوندهایم (Stephen Sondheim) برنده‌ی جایزه‌ی بهترین آهنگ اصلی در سال 1990 برای فیلم Sooner Or Later I Always Get My Man

این آهنگساز افسانه‌ای در زندگی‌نامه خود در سال 1998 گفت: ” همجنسگرا بودن هیچ وقتآسان نبوده است، همه می دانند که تئاتر پر از پهمجنسگرا است ولی هیچکس حاضر نیست آن را اعلام کند”

StephenSondheim

التون جان (Elton John) برنده‌ی جایزه‌ی بهترین آهنگ اصلی در سالهای 1994 برای فیلم Can You Feel The Love Tonight

Elton John

جان کوریگلیانو (John Corigliano) برنده‌ی جایزه‌ی بهترین موسیقی متن در سال 1999 برای فیلم The Red Violin

در سال 1987 جان کوریگلیانو اولین سمفونی خود را با الهام از همه‌گیری ایدز و دوستانی که از دست داد ساخت.

John Corigliano

پدرو آلمودوار(Pedro Almodóvar) برنده جایزه‌ی بهترین فیلم خارجی و بهترین فیلمنامه غیراقتباسی در سال 199 برای فیلم  All About My Mother و جایزه‌ی بهترین فیلمنامه غیراقتباسی در سال 2002 برای فیلم Talk To Her

پدرو آلمودوار با فیلم‌هایی که به سیالیت جنسیت، مثلث عشقی همجنسگرایی با طنز هتاک بی محابا می‌پردازد، شناخته شده است.

Writer Pedro Almodovar holds up his Oscar after the 75th annual Academy Awards at the Kodak Theatre in Hollywood, California, March 23, 2003. Almodovar won the Academy Award for best original screenplay for his work on the film "Talk To Her." REUTERS/Lucy Nicholson

آلن بال‌(Alan Ball) برنده‌ی جایزه‌ی بهترین فیلمنامه در سال 2000 برای فیلم American Beauty

فیلم‌های True Blood و Six Feet Under creator ممکن است به خاطر بازی کوین اسپیسی که فیلم American Beauty را بازی کرده باشند معروف باشند. او همچنین یک فعال حقوق دگرباشان و حامی ازدواج زوج‌های همجنس است.

Alan Ball

ملیسا ادریج (Melissa Etheridge) برنده‌ی جایزه‌ی بهترین آهنگ اصلی در سال 2006 برای فیلم I Need To Wake Up

ملیسا ادریج برای اجرای آهنگ An Inconvenient Truth جایزه اسکار گرفت. او وقتی جایزه را به دست آورد گفت: “این تنها مرد برهنه‌ای است که به اتاق خواب من خواهد آمد”.


داستین لنس بلک (Dustin Lance Black) برنده‌ی جایزه‌ی بهتین فیلمنامه در سال 2008 برای فیلم میلک

فعال حقوق همجنسگرایان و نامزد تام دالی (to Tom Daley) که با عقاید مورمون بزرگ شده است، زندگی خود را وقف مباره برای برابری حقوق افراد دگرباش کرده است.

Dustin Lance Black

سم اسمیت (Sam Smith) برنده‌ی جایزه‌ی بهترین آهنگ اصلی در سال 2015 برای فیلم Writing’s On The Wall

Sam Smith

خوب آقای سَم اسمیت می بینید؟ شما تنها نیستید.

کسی را از قلم نیانداختیم؟‌ افرادی که برنده‌ی جوایز تکنیکی شدند را لحاظ نکردیم چون لیست کمی طولانی می‌شد. اکر کسی از قلم افتاده در کامنت‌ها به ما اطلاع دهید.

منبع: PINK NEWS