هفته «پراید» ، یک رویداد هفت‌روزه دردر سراسر دنیاست.  رژه افتخار (پراید) که همزمان در  بسیاری دیگر از شهرهای جهان اتفاق می‌افتد، گوناگونی و کثرت‌گرایی جامعه دگرباش را جشن می‌گیرد و یکی از بزرگ‌ترین و سازمان یافته‌ترین جشنواره‌‌های غرور و افتخار در آمریکای شمالی است. در واقع طی این رویداد، دگرباشان فرصتی می یابند که با حضور در جمع کثیر دیگر هم‌‌حس‌های خود، به آنچه هستند با غرور و افتخار بنگرند و اعتماد به نفس بیشتری بیابند.

پیشینه این رژه به تظاهرات اعتراضی موسوم به مقاوت استون‌هال در نیویورک در تاریخ 28 ژوئن 1969 بازمی‌گردد. 

رژه افتخار از سال2003 در استانبول برگزار می گردد و هر سال بر رونق و میزان مشارکت در آن افزوده می شود. این در واقع بزرگترین رژه افتخار اقلیت های جنسی در کشوری با اکثریت مسلمان و همچنین نزدیک ترین رزه افتخار دگرباشان به ایران است. این رژه در سال 2003 با مشارکت 30 نفر آغاز شد و در سال 2013 در حدود 100 هزار نفر در آن شرکت نمودند. در همین روز اولین رژه افتخار در در شهرهای آنتالیا و شهر ازمیر با شرکت 2000 نفر شکل گرفت. همچنین این رژه از سال 2008 در شهر آنکارا- پایتخت ترکیه- نیز برگزار می‌شود.

امسال هوداد طلوعی بصورت داوطلبانه به همراه چند تن از پناهندگان دگرباش ساکن استانبول به نمایندگی از «سازمان ایرکو» در رژه افتخار استانبول شرکت نموده‌اند. این افراد با در دست داشتن چند پلاکارد که شعارهایی با مضامین ذیل در آنها نوشته شده بود، تلاش نمودند که ضمن مشارکت در رژه مشکلات عدیده اقلیت‌های جنسی ایران را نیز بیان کنند.

شعارهایی که طی این رژه مطرح شد عبارت بود از:

سازمانهای حمایت از دگرباشان ترکیه که با سازمان ایرکو همکاری دارند از جمله KAOS GL  و لامبدا استانبول در این مراسم شرکت فعال داشتند. خانم حائریه وکیل سازمان KAOS GL در انتهای فیلم اول پیامی به زبان فارسی برای دگرباشان ایرانی فرستاده‌اند.

همچنین گزارش ویدئویی از سازمان «لامبدا استانبول » و فعالیت های آن به عنوان یکی از هماهنگ‌کننده‌های رژه افتخار استانبول تهیه شده است که در ادامه می‌توانید آن را به همراه ویدئوی تجمع و آماده سازی ملزومات رژه و ویدئوی گزارش از رژه افتخار 2014 استانبول را و آلبوم عکسهای این مراسم  مشاهده فرمایید.  

گزارش سازمان ایرکو از تجمع دگرباشان مقابل سازمان لامبدا قبل از آغاز رژه افتخار استانبول

گزارش سازمان ایرکو از رژه افتخار دگرباشان جنسی در استانبول

معرفی سازمان لامبدا به عنوان یکی از مهمترین

هماهنگ‌کننده‌های رژه افتخار همجنسگرایان استانبول

برای عضویت در کانال تلگرام ایرکو اینجا کلیک کنید
عضو شوید!