[checklist]ترجمه: کاوه اهورایی[/checklist]

عمل جراحی تغییر جنسی، که به طور درستی به عنوان عمل جراحی تغییر جنسیت[1](GRS)، عمل جراحی تغییر جنسی[2] (SRS) شناخته می‌شود، مرحله نهایی تغییر فیزیکی تراجنسی‌های مرد به زن است. GRS یک روش جراحی است که مستلزم حذف دستگاه تناسلی خارجی و به دنبال آن بازسازی اندام تناسلی زنانه است.

این روش نرخ بالایی در موفقیت عمل جراحی را وقتی که توسط جراحان متخصص و مجرب انجام شود، به خصوص برای روش‌های تغییر جنسیت مرد به زن، به خود اختصاص داده است. عمل تغییر جنسیت بیشتر از 50 سال است که انجام می‎شود و تکنیک‌های آن به طور پیوسته در ده سال گذشته، برای ارانه نتایج بسیار خوب به بیماران، اصلاح شده است. تحریک احساسات عادی جنسی را باید به دست آورد، که بیماران را قادر می‌سازد تا در پی عمل GRS یک مقاربت جنسی نرمال و ارگاسم جنسی طبیعی را تجربه کنند.

 سوالات شما

سوال: عمل تغییر جنسیت یا SRS چیست؟

آ) اهداف عمل تغییر جنسیت مرد به زن شامل این موارد می‌شود: 1. عملکرد طبیعی مهبل(واژن) و 2. ظاهر طبیعی دستگاه تناسلی خارجی زنانه. در زمان عمل تغییر جنسیت، بیضه ها (ارکیدکتومی[3]) و آلت تناسلی مردانه (پنکتومی[4]) برداشته می‌شود. واژن جدید با استفاده از همه پوست آلت تناسلی مردانه قبلی و یک فلپ پایه دار( مانند راکت تنیس) از پوست کیسه بیضه خلفی(اسکروتوم) بازسازی می‌شود. این تضمین می‌کند که واژن جدید، دارای عمق و کالیبر کافی برای داشتن یک مقاربت جنسی طبیعی است. بازکردن مجرای ادراری جدید (مئاتوس[5]) دیگر متداول نیست و لابیاپلاستی[6] با استفاده از پوست اسکروتوم قدامی انجام می‌شود. کلیتوروپلاستی[7] می‌تواند با استفاده از انتقال بافت نوک آلت برای مقاصد زیبایی یا عملکردی، انجام شود. عمل جراحی تغییر جنسیت مرد به زن دیگر قابل برگشت نیست.

 سوال: مزایای استفاده از عمل تغییر جنسیت چیست؟

آ)عمل تغییر جنسی یا جنسیت میتواند با ایجاد توانایی مقاربت جنسی و ارگاسم مداوم، اعتماد به نفس و عزت نفس را به این بیماران بازگرداند. عمل جراحی مرد به زن، بیماران را قادر می‌سازد که به صورت یک زن طبیعی زندگی کنند اما آنها هیچ وقت قادر نخواهند بود که باردارشوند یا کسی را باردار کنند.

 سوال: آیا من بیمار مناسبی برای عمل تغییر جنسیت مرد به زن هستم؟

شما باید یک میل ثابت و دائمی برای زندگی کردن به عنوان یک زن حداقل به مدت دو سال داشته باشید و حداقل دو سال تحت ارزیابی یک روانپزشک قرار گرفته باشید. شما باید توانایی خودتان را برای زندگی کردن به شکل یک زن حداقل یک سال قبل از عمل جراحی تغییر جنسیت نشان دهید. این خیلی مهم است که شما از طرف خانواده، دوستان یا شریک زندگی، قبل و بعد از عمل، حمایت خوبی را دریافت کنید. بیمارانی که به میزان قابل توجهی افزایش وزن دارند یا چاق هستند، کاندیدای خوبی برای عمل تغییر جنسیت مرد به زن نیستند. شما باید  نسبت به آنچه که از عمل تغییر جنسیت به دست می‌آورید واقع‌بین باشید و از خطرات و عوارض جانبی این جراحی، آگاه گردید.

  سوال: آیا عمل جراحی تغییر جنسیت مرد به زن، نیازمند بیهوشی عمومی یا بستری شدن در بیمارستان است؟

آ)عمل تغییر جنسیت تحت بیهوشی  عمومی انجام می‌شود و نیازمند بستری شدن در بیمارستان به مدت هشت روز است. از شما خواسته خواهد شد که برای تحقیقات خون و آماده سازی روده، یک روز قبل از عمل تغییر جنسیت در بیمارستان بستری شوید.

 سوال: آیا من باید سیگار را قبل از این عمل کنار بگذارم؟

آ)شما باید به توافقی برسید که در طی آن حداقل 3 هفته قبل از عمل و 6 هفته بعد از آن لب به سیگار نزنید. عمل تغییر جنسیت مرد به زن یک عمل جراحی پلاستیک پیچیده است و سیگاری بودن خطر ابتلا به عفونت را تا 40 درصد و ترومبوز ورید عمقی و همچنین احتمال عفونت قفسه سینه را افزایش می‌دهد. سیگار کشیدن بهبودی زخم‌ها را به تاخیر می‌اندازد و به نتایج شما لطمه می‌زند.

 سوال: آیا من باید هورمون درمانی را قبل از این جراحی متوقف کنم؟

آ)شما باید چهار هفته قبل از عمل تغییر جنسیت هورمون درمانی را متوقف کنید.

 سوال: عمل تغییر جنسیت مرد به زن، چه مدت طول می‌کشد؟

آ)این عمل، حدودا بین چهار تا چهار و نیم ساعت بسته به پیچیدگی جراحی طول می‌کشد.

 سوال: آیا در حین جراحی من به خون احتیاج پیدا می‌کنم؟

آ)عمل جراحی تغییر جنسیت مرد به زن یک عمل طولانی و پیچیده است و خوشبختانه از دست دادن مقدار قابل توجه خون ، غیر معمول است. خون کافی برای شما در صورت خونریزی عمده در دسترس است حالا یا در حین عمل یا بعد از آن.

 سوال:  زخم‌های  بعد از این جراحی چطور هستند؟

متاسفانه،  داشتن چند زخم به منظور دستیابی عملی به یک واژن و دستگاه تناسلی زنانه مناسب، غیرقابل اجتناب و ضروری است. با این حال؛ هدف از این جراحی، داشتن یک ظاهر طبیعی با زخم‌هایی است که در یک دوره درمانی کامل به سختی قابل رویت هستند. زخم‌ها در مرز طبیعی واژن و دو لبه آلت تناسلی زنانه جایگذاری می‌شوند و این موقعیت مکانی وجود آنها در نظر کمرنگ می‌کند.

 سوال: آیا در عمل جراحی تغییر جنسیت از سوند مثانه استفاده می‌شود؟

آ)بله، پس از این عمل، یک سوند ادراری ضروری است که قبل از مرخص شدن شما، برداشته خواهد شد.

 سوال: آیا این عمل در می‌تواند همزمان با عمل‌های دیگر انجام شود؟

آ)این جراحی فرآیند پیچیده‌ای دارد و اصلا توصیه نمی‌شود که با جراحی‌های پلاستیک دیگر در یک زمان انجام شود. هرچند، برخی عمل‌ها مانند لیپوساکشن[8]، تراشیدن تیروید یا عمل جراحی Rhinotip برای شما ممکن است مناسب باشند. چه چیزی با عمل شما ترکیب شود که برای شما مناسب و ایمن باشد بستگی به سلامت پزشکی شما، اهداف شما و رویه‌های منحصر به فرد دارد.

 سوال: چه اطمینان و بیمه‌ی ثانویه‌ای وجود دارد برای اینکه من عمل تغییر جنسیت مرد به زن را انجام دهم؟

آ)در [9]LBPS، ما درک می‌کنیم که تصمیم شما برای داشتن این عمل جراحی می‌تواند دلهره‌آور و مضطرب‌کننده باشد. آقای انگلفیلد[10] و تیم جراحی‌اش تجربیات و تخصص‌های زیادی در انجام این عمل جراحی دارند. هدف ما این است که قبل از توافق بر سر برنامه درمانی‌ای که به نفع شما باشد، به طور کامل خواسته‌ها و نگرانی‌های شما را بدانیم. اگر به هر دلیلی شما برای این عمل نامناسب باشید، به شما درباره این شکل از جراحی توصیه‌هایی می‌شود.  ما برای شما همه اطلاعاتی که قبل از عمل، در حین عمل و بعد از آن نیاز دارید، فراهم می‌کنیم.

 سوال: دوره بازیابی/بهبودی[11] چه مقدار طول می‌کشد؟

آ)دوره متوسطی که انتظار می‌رود 3 تا 5 روز است و برای شما در طول این مدت مسکن‌های مناسب تجویز خواهد شد. شما به مدت 5 روز  استراحت مطلق می‌کنید تا زمانی که مجموعه مربوط به واژن برداشته شود. بعد از آن شما برای حرکت تدریجی توانا می‌شوید تا زمانی که از بیمارستان مرخص شوید. شما باید از ورزش‌/ فعالیت‌های شدید تا شش هفته بعد از عمل جراحی خودداری کنید، همچنین از هرگونه مقاربت جنسی برای 3 ماه پرهیز کنید.

 سوال: نتایج این عمل چگونه هستند؟

آ)نتایج در درجه‌ی اول و پیش از هرچیز طبیعی است. اهدف این جراحی، ساختن یک واژن کارآمد که شما را برای یک مقاربت جنسی واژنی توانمند کند و داشتن یک دستگاه تناسلی زیبای زنانه و زخم‌های نامرئی که احساس اعتماد به نفس و راحتی را در شما افزایش دهد، می‌باشد.

 سوال: خطرات این عمل چیست؟

آ)یک سری سیک‌های مشترک برای همه عمل‌های جراحی که عمل تغییر جنسیت یکی از آنهاست وجود دارد. با این حال، عوارض آن نادر است. کبودی و کوفتگی نادر است و ممکن است دو هفته طول بکشد که از بین برود، در حالی که احتمال خونریزی شدید یا هماتوم[12] خیلی کم است.(کمتر از نیم درصد) عفونت نادر است (کمتر از نیم درصد) و یک دوره از آنتی‌بیوتیک‌های مناسب را نیاز خواهد داشت. بی نظمی و یا عدم تقارن در شمایل آلت تناسلی غیر معمول است و ممکن است از تورم بیش از حد یا اختلال در بخیه‌ها ایجاد شده باشد. در این صورت، شاید نیازمند عمل ترمیمی مجدد برای بهبودی نتیجه باشیم. هایپرتروپیک[13] یا کلونید[14] زخم نیز خیلی نادر است اما به روش‌های درمانی خاص برای کاهش زخم‌ها نیاز خواهد داشت. حساسیت بین 4 تا 6 هفته قبل از بازگشت حس معمولی انتظار می‌رود. آسیب روده هم نادر است که ممکن است در اثر فیستول(نشت) در داخل واژن به وجود آمده باشد. ازین رو اهمیت آماده‌سازی روده با دقت  و وسواس زیاد مشخص است. احتباس ادراری- دفع ادرارِ مشکل، نامعمول است و نیازمند بارگذاری مجدد سوند مثانه برای یک هفته اضافی است تا تورم فروکش کند. بزرگ شدن برآمدگی آلت تناسلی ممکن است در ماه‌ها یا حتی سالها بعد از عمل جراحی به دلیل تحریک جنسی و کشش بافت پوشیده شده روی برآمدگی توسعه یابد که نیازمند یک عمل جراحی دیگر برای بازگرداندن حالت طبیعی آن است. تنگی ثانویه مئاتوس خارجی نادر است که ممکن است باعث پاشش ادرار و یا مشکل در دفع ادرار شود. این تنگی نیازمند یک عمل جراحی مجدد (مئاتوپلاستی[15] یا مئاتوتومی[16]) برای اصلاح آن است.

  سوال: هزینه این عمل چه مقدار است؟

آ)هزینه این عمل به شدت بستگی به پیچیدگی جراحی و داشتن هرچه بیشترِ نتایج طبیعی و رضایت‌بخش است. یک بیان دقیق تنها زمانی که تحت مشاوره قرار گرفتید امکان‌پذیر است.

  عکس‌های بعد و قبل از عمل

 change

 

 

[1] gender reassignment surgery

[2] sex reassignment surgery

[3] orchidectomy

[4] penectomy

[5] meatus

[6] labiaplasty

[7] Clitoroplasty

[8] Liposuction

[9] London Bridge Plastic Surgery

[10] Inglefield

[11] recovery time

[12] haematoma

[13] Hypertropic

[14] keloid

[15] meatoplasty

[16] meatotomy

برای عضویت در کانال تلگرام ایرکو اینجا کلیک کنید
عضو شوید!