آخرین خبرها

اطلاعیه ها

نیاز به صحبت از هویت‌ها و گرایش‌های جنسی بعد از سند ۲۰۳۰ یونسکو

بیانیه مطبوعاتی – برای انتشار فوری سازمان دگرباشان جنسی ایران (ایرکو) «گرایش‌ جنسی، از طریق آموزش به فرد منتقل نمی‌شود، بلکه هر انسانی با یک گونه‌ از گرایش‌های جنسی به دنیا می‌آید، بنابرین خانواده‌ها و کادر آموزشی مدارس می‌توانند اطمینان داشته باشند که آموزشِ داده‌های علمی مربوط به گرایش‌های جنسی (که شامل بر دگرجنس‌گرایی، همجنس‌گرایی، دوجنس‌گرایی و بی‌گرایشی جنسی هم ... ادامه مطلب »

قابل توجه دگرباشان ساکن ایران

در پی تحولات اخیر در ترکیه پس از کودتای نافرجام، شرایط عمومی سکونت پناهندگان ایرانی در این کشور با مشکلات فراوانی روبرو شده است. متاسفانه گزارش‌های بسیاری مبنی بر آزار و اذیت دگرباشان ایرانی ساکن دنیزلی، یالوا، اسکی‌شهیر و … به دست ایرکو رسیده است. خشونت‌های فیزیکی که گاه از سوی مردم و گاه از سوی گروه‌های تندروی غیردولتی اعمال ... ادامه مطلب »

هشدار به پناهجویان دگرباش درباره وضعیت اخیر ترکیه

قابل توجه پناهندگان دگرباش ساکن ترکیه سازمان ایرکو با توجه شرایط به وجود آمده اخیر در ترکیه و احتمال تغییرات اجتماعی-سیاسی در روزهای آینده رعایت نکات زیر را برای پناهندگان دگرباش ضروری می‌داند؛ بنابراین انتظار می‌رود: –    از شرکت در هر گونه تجمع خودداری نمایید. این تجمع خواه مردمی، مذهبی، قانونی باشد و خواه نباشد؛ تعداد افراد کم باشد یا ... ادامه مطلب »

سازمان ایرکو به مدت یک‌ سال پرونده‌ی جدیدی از پناهجویان دگرباش نخواهد پذیرفت.

سازمان دگرباشان جنسی ایران از سال 2007 تاکنون بطور مستمر با دگرباشانی که ایران را به قصد پناهندگی به مقصد ترکیه ودیگر کشورها ترک میکردند در ارتباط بوده و به این افراد در زمینه‌ی پناهندگی مشاوره داده است.  همچنین پرونده افراد را به نمایندگی از آنان در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، سفارت و اداره‌ی مهاجرت کشورهای پناهنده‌پذیر، پیگیری ... ادامه مطلب »

خبر قطعی درباره‌ی عدم بازاسکان پناهجویان دگرباش در ترکیه

پیرو تماس تلفنی و مکاتبه‌ی کارگروه پناهندگی سازمان ایرکو با مدیر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در ترکیه به استحضار می‌رساند در حال حاضر، هیچ گونه تغییری در قوانین اسکان، از جمله اسکان محلی پناهندگان غیراروپایی در ترکیه به اطلاع کمیساریای پناهندگی سازمان ملل نرسیده است. کمیساریای عالی پناهندگی سازمان ملل همچنان به بررسی درخواست پناهندگی پناهجویان غیر-سوری و تعیین ... ادامه مطلب »

آیا کمیساریای عالی پناهندگان، به پناهجویان دگرباش در ترکیه اسکان دائم می‌دهد؟

طی دو هفته‌ی اخیر  از سوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل UNHCR  با تعدادی از پناهجویان،  از جمله پناهجویان دگرباش تماسی گرفته شده مبنی بر اینکه با توجه به اینکه کشور ترکیه اخیرا اقدام به اسکان دائم پناهنده‌های غیراروپایی نیز می‌نماید، اکنون این امکان وجود دارد که برخی پناهجویان که توسط UNHCR به عنوان پناهنده شناخته شده‌اند در ترکیه بازاسکان یابند. ... ادامه مطلب »

هشدار به پناهنده‌های دگرباش ساکن ترکیه

متاسفانه طی ماه اخیر شاهد سه مورد خشونت تاثر‌برانگیز علیه پناهندگان دگرباش در ترکیه بوده‌ایم. مورد اول،​ پناهنده‌‌ی مرد همجنسگرای ایرانی در شهر یالوا توسط هم‌خانه‌ ایرانی‌اش با ضربات چاقو به قتل رسید. مورد دوم،​ پناهنده‌ی مرد همجنسگرا​ی ایرانی در شهر دنیزلی توسط گروهی از پناهجویان ایرانی مورد تجاوز گروهی و شکنجه واقع شد. مورد سوم،​ پناهنده‌ی مرد ​همجنسگرای​ ایرانی ... ادامه مطلب »

قتل یک پناهجو در ترکیه

  با کمال تاسف با‌خبر شدیم که در ساعت 20:00  چهارم  آبان ماه به وقت ترکیه، جسد چاقو خورده یکی از پناهجویان ایرانی که به دلیل دگرباشی درخواست پناهندگی کرده‌ بوده، پس از سه روز بی‌اطلاعی از وی در اتاقش پیدا شد. هویت و انگیزه‌ی قاتل نامعلوم است و پلیس ترکیه در حال تحقیق، بررسی و کالبدشکافی می‌باشد. مقتول، پناهجوی ایرانی 23 ساله، ساکن یکی از شهرهای کوچک ترکیه بود. با اطلاعاتی که تا کنون به دست ما رسیده، بخش پناهندگی سازمان ایرکو اعلام می‌کند که پناهجو از موکلان ایرکو نبوده و بنابرین امکان پیگیری رسمی این پرونده ... ادامه مطلب »