آخرین خبرها

  

دو گزارش سازمان اقدام آشکار جهانی درباره وضعیت زنان همجنسگرا و افراد تراجنسی در ایران

«وضعیت افراد تراجنسیتی در ایران» ،عنوان گزارش تحقیقی جامعی است که در تابستان سال ۱۳۹۵ توسط موسسه اقدام آشکار جهانی منتشر شد. این گزارش که حاصل پنج سال پژوهش و تحقیق است ، به ثبت تجارب جمعی افراد ترنس ایرانی با توجه به روایات و شهادت خود ایشان می‌پردازد. برای تهیه این گزارش ،سازمان اقدام آشکار جهانی، بین شهریور 1391 و دی‌ماه 1393 ... ادامه مطلب »

وضعیت حقوقی دگرباشان در ترکیه

کتاب “وضعیت حقوقی دگرباشان در ترکیه” به تازگی توسط سازمان کائوس‌گ.‌ل. منتشر شده است. مقالات این کتاب نمونه‌هایی از نابرابری و تبعیض ناشی از هوموفوبیا و ترانس‌فوبیا از ابعاد مختلف را بیان می‌کند. در واقع این‌که مبارزه با هوموفوبیا و ترانس‌فوبیا می بایست از ابعاد متقاوتی از جمله سیاسی، قانونی، فرهنگی، اجتماعی و دانشگاهی صورت پذیرد امری آشکار است. بنابر ... ادامه مطلب »

انتشارات گیلگمیشان دفتر شعر تازه رامتین شهرزاد را منتشر می‌کند

داستان جدا شدن تدریجی جامعه دگرباشان جنسی ایران و درخواست‌های پناهجویی و پناهندگی آنان در دیگر سرزمین‌ها را به هزار و یک شکل گوناگون می‌توان بیان کرد. رامتین شهرزاد، این مرتبه روایت شخصی خودش از پناهندگی و پناهجویی را در قالب شعر سپید نوشته است. دفتر شعر «روز از شب گذشته بود، اسمی نداشت،» تازه‌ترین شعرهای اوست که در ترکیه، ... ادامه مطلب »

حضور ایرکو در جشنواره‌ی روز خانواده‌ی ایرانی تورنتو

تهیه  و تنظیم گزارش: الینا آذری جشنواره‌ی روز خانواده در ۲۳ جولای ۲۰۱۶ در میدان مل‌لست‌من تورنتو با شرکت سازمان دگرباشان جنسی ایران از ساعت ۱۲ ظهر تا ۱۰ شب برگزار شد. ایرکو در این مراسم اولین حضور خود را در بین نمایندگان شرکت‌های تجاری و خدماتی مختلفی تجربه کرد که در این جشنواره هر یک از غرفه‌ای برای عرضه‌ی ... ادامه مطلب »

قابل توجه دگرباشان ساکن ایران

در پی تحولات اخیر در ترکیه پس از کودتای نافرجام، شرایط عمومی سکونت پناهندگان ایرانی در این کشور با مشکلات فراوانی روبرو شده است. متاسفانه گزارش‌های بسیاری مبنی بر آزار و اذیت دگرباشان ایرانی ساکن دنیزلی، یالوا، اسکی‌شهیر و … به دست ایرکو رسیده است. خشونت‌های فیزیکی که گاه از سوی مردم و گاه از سوی گروه‌های تندروی غیردولتی اعمال ... ادامه مطلب »

هشدار به پناهجویان دگرباش درباره وضعیت اخیر ترکیه

قابل توجه پناهندگان دگرباش ساکن ترکیه سازمان ایرکو با توجه شرایط به وجود آمده اخیر در ترکیه و احتمال تغییرات اجتماعی-سیاسی در روزهای آینده رعایت نکات زیر را برای پناهندگان دگرباش ضروری می‌داند؛ بنابراین انتظار می‌رود: –    از شرکت در هر گونه تجمع خودداری نمایید. این تجمع خواه مردمی، مذهبی، قانونی باشد و خواه نباشد؛ تعداد افراد کم باشد یا ... ادامه مطلب »

آسیب‌شناسی ترانزیت کوئیرها (1)

شهرام کیانی ————— قریب به سه دهه از شکل‌گیری پروسه‌ی هویت‌یابانه‌ی کوییر ایرانی ملهم از تئوری‌ها و الگوهای مدرنیستی می‌گذرد. شکل‌گیری هسته اولیه “هومان” به‌عنوان گروه دفاع از حقوق همجنس‌گرایان ایران در 27 اردیبهشت 1367 در سوئد و هم‌چنین ارائه گزارشات ژورنالیستی توسط روزنامه‌نگاران آمریکایی در ژورنال‌های مربوط به گی آمریکایی مبنی بر بازنمایی ایران و بالاخص تهران به‌عنوان بهشت ... ادامه مطلب »

«قاتل اصلی» کیست؟

وفا مهرآیین- سردبیر وبسایت ایرکو کشف انگیزه قتل و سبب اصلی رخداد کشتار یکشنبه سیاه، طی هفته گذشته تبدیل به دغدغه همگانی شده و اذهان تمام ما را به خود مشغول داشته است. رسانه‌های خبری و تحلیلی هر یک با برجسته‌نمایی هر یک از این قطعات پازل « عمرمتین / امریکایی افغان‌تبار / کلوب همجنسگرایان / ایالت فلوریدا / کشتار ... ادامه مطلب »