آخرین خبرها

  

نیاز به صحبت از هویت‌ها و گرایش‌های جنسی بعد از سند ۲۰۳۰ یونسکو

بیانیه مطبوعاتی – برای انتشار فوری سازمان دگرباشان جنسی ایران (ایرکو) «گرایش‌ جنسی، از طریق آموزش به فرد منتقل نمی‌شود، بلکه هر انسانی با یک گونه‌ از گرایش‌های جنسی به دنیا می‌آید، بنابرین خانواده‌ها و کادر آموزشی مدارس می‌توانند اطمینان داشته باشند که آموزشِ داده‌های علمی مربوط به گرایش‌های جنسی (که شامل بر دگرجنس‌گرایی، همجنس‌گرایی، دوجنس‌گرایی و بی‌گرایشی جنسی هم ... ادامه مطلب »

خانواده‌ها، موضوع محوری روز جهانی مقابله با دگرباش‌ستیزی در سال 2017

امسال تمرکز آیداهوت #IDAHOT بر دو موضوع زیر است: نقش خانواده‌ها در سلامت اعضای LGBTQIA خود اهمیت حقوق خانواده‌های LGBTQIA (خانواده‌های رنگین‌کمانی) مقابله با ارزش‌های سنتی خانواده‌های محافظه‌کار نیز مورد توجه قرار گرفته است. آیداهوت امیدوار است که تمرکز بر موضوع خانواده در امسال بتواند: مشاهده‌پذیری و صدای والدین LGBTQIA را تقویت کند مشاهده‌پذیری و صدای خانواده‌های رنگین‌کمانی را تقویت ... ادامه مطلب »

هوموفوبیا انسان‌هراسی است؛ نه همجنسگراهراسی!

– وفا مهرآیین انسان‌ها در روزمرگی خود به ندرت درباره مقوله‌بندی‌هایی می‌پرسند که از آنها در گفتگوها و شیوه تفکر خود بهره می‌برند. اغلب بدون آگاهی درباره مبنای بسیاری از این دسته‌بندی‌ها آنها را طبیعی، از پیش‌تعیین‌شده و موجود در عالم واقع فرض می‌کنند و نمی‌دانند این فعالیت‌ ذهنی ماست که به منظور فهم واقعیت، با سازوکار ویژه خود، جهان ... ادامه مطلب »

ایرکو؛ در میان امضا کنندگان نامه‌ی سازمان‌های مدنی حقوق بشری به نمایندگان دایم کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل

به: نمایندگان دائم کشورهای عضو شورای حقوق بشر عالیجناب، ما، امضاء کنندگان این نامه که گروهی فرا منطقه ای متشکل از سازمان های جامعه مدنی حقوق بشری هستیم، از حکومت شما خواستار حمایت از قطعنامه تمدید ماموریت گزارشگر ویژه در مورد وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در نشست سی و چهارم شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد هستیم. ... ادامه مطلب »

دو گزارش سازمان اقدام آشکار جهانی درباره وضعیت زنان همجنسگرا و افراد تراجنسی در ایران

«وضعیت افراد تراجنسیتی در ایران» ،عنوان گزارش تحقیقی جامعی است که در تابستان سال ۱۳۹۵ توسط موسسه اقدام آشکار جهانی منتشر شد. این گزارش که حاصل پنج سال پژوهش و تحقیق است ، به ثبت تجارب جمعی افراد ترنس ایرانی با توجه به روایات و شهادت خود ایشان می‌پردازد. برای تهیه این گزارش ،سازمان اقدام آشکار جهانی، بین شهریور 1391 و دی‌ماه 1393 ... ادامه مطلب »

وضعیت حقوقی دگرباشان در ترکیه

کتاب “وضعیت حقوقی دگرباشان در ترکیه” به تازگی توسط سازمان کائوس‌گ.‌ل. منتشر شده است. مقالات این کتاب نمونه‌هایی از نابرابری و تبعیض ناشی از هوموفوبیا و ترانس‌فوبیا از ابعاد مختلف را بیان می‌کند. در واقع این‌که مبارزه با هوموفوبیا و ترانس‌فوبیا می بایست از ابعاد متقاوتی از جمله سیاسی، قانونی، فرهنگی، اجتماعی و دانشگاهی صورت پذیرد امری آشکار است. بنابر ... ادامه مطلب »

انتشارات گیلگمیشان دفتر شعر تازه رامتین شهرزاد را منتشر می‌کند

داستان جدا شدن تدریجی جامعه دگرباشان جنسی ایران و درخواست‌های پناهجویی و پناهندگی آنان در دیگر سرزمین‌ها را به هزار و یک شکل گوناگون می‌توان بیان کرد. رامتین شهرزاد، این مرتبه روایت شخصی خودش از پناهندگی و پناهجویی را در قالب شعر سپید نوشته است. دفتر شعر «روز از شب گذشته بود، اسمی نداشت،» تازه‌ترین شعرهای اوست که در ترکیه، ... ادامه مطلب »