اهداف ما

سازمان دگرباشان جنسی ایران- ایرکو، یک سازمان غیرانتفاعی در کانادا است .

1- تعریف حقوق بشری و مدنی افراد همجنسگرا، دوجنسگرا و تراجنسی ایرانی مقیم ایران و پناهنده در اقصی نقاط جهان

به دنبال عدم پذیرش هر گونه گرایش جنسی و هویت جنسیتی به غیر از آنچه در اکثریت جامعه‌ی ایران جاری است، زندگی به عنوان یک همجنسگرا، دوجنسگرا و تراجنسی، مشکلات و چالش‌های بسیاری را در سطح فردی و در سطح اجتماعی برای ما به دنبال دارد. در غیاب هر گونه سازمان حمایت از افراد دگرباش جنسی در داخل ایران، سازمان دگرباشان جنسی ایران(ایرکو) در می‌کوشد تا از تلاش اقلیت‌های جنسی ایران در مسیر توانمندسازی و بهبود شرایط زندگی اعضای این جامعه حمایت کند. از آنجا که در ایران و طبق قوانین مجازات همجنسگرایی جرم به شمار می‌رود، جوانان همجنسگرا به اطلاعات و آموزش و حمایت بسیار اندکی برای شناخت گرایش جنسی خود دسترسی دارند و این تنها در صورتی است که راهی امن برای دستیابی به اطلاعات آنلاین موجود باشد. اگرچه در شرایطی که مسائل جامعه دگرباش در ایران با پیش‌داوری، طرد و مجازات مواجه است و بسیاری از افراد تحت درمان‌هایی بر مبنای اخلاق اسلامی و با عنوان “روانشناسی اسلامی” قرار می‌گیرند، ارائه‌ی اطلاعات صحیح و کمک‌های مناسب بسیار مشکل است. از آنجایی که دگرباشان در ایران در معرض تهدید دایمی از سوی قانون هستند، متاسفانه بسیاری از افراد جامعه‌ی دگرباش نمی‌توانند در مواجهه با شرایط ویژه از جمله بحران هویت جنسی، مشکلات پزشکی و سلامتی، تجاوز، خشونت خانگی، زورگویی و یا تهدیدهای امنیتی که از سوی خانواده، جامعه و نیز حکومت ایجاد می‌شود، به خانواده و دوستان و یا مسوولان دولتی و پلیس پناه ببرند. سازمان ایرکو به منظور ارائه اطلاعات، مشاوره و کمک به آن دسته از اعضای جامعه دگرباش که با هر یک از شرایط بحرانی پیشگفت مواجه‌اند، از طریق وبسایت سازمان، خط تلفن مستقیم تورنتو، نشریات، کارگروه‌های فعال در ترکیه و کانادا، مجله ماهانه چراغ و انتشارات گیلگمیشان در دسترس قرار دارد. سازمان ایرکو همچنان از فعالان جامعه مدنی دگرباشان در جهت دسترسی به اهداف معمول، همکاری در جهت یافتن راه‌حل‌هایی برای مشکلات جامعه حمایت می‌کند. ایرکو فعالیت‌های خود را به ایران محدود نمی‌کند. اعضای جامعه دگرباش ایران که از کشور خود گریخته و تحت عنوان پناهجو در انتظار بازاسکان در کشوری امن هستند، افرادی که در کشورهای دیگر به عنوان پناهنده زندگی می‌کنند و هر ایرانی متعلق به جامعه دگرباشان ایرانی، می‌تواند از ایرکو کسب اطلاعات و درخواست کمک نماید.

2- افزایش آگاهی و تشریح مباحث گرایش جنسی و هویت جنسیتی برای جامعه ایرانی

مسائل جامعه دگرباش، در حدی که شایسته است، هنوز در جامعه ایرانی مورد توجه قرار داده نمی‌شود. مباحث برابری برای شهروندان دگرباش ایران در گفتمان حقوق بشر درون ایران و در میان فعالان حقوق بشر، روزنامه‌نگاران و ایرانیان مقیم خارج از کشور مبحثی جدید است. ایرکو باور دارد که معرفی مبحث‌های گرایش جنسی و هویت جنسیتی، ارائه اطلاعات موثق درباره افراد و جامعه دگرباش به خانواده و جوامع بزرگتر گام مهمی در جهت نیل به برابری حقوق افراد دگرباش در جامعه ایران است. مجله ماهانه ایرکو، “چراغ” اطلاعاتی جامع را به شکلی پویا فراهم آورده و همچنین برای افراد دگرباش فضایی برای بیان خواسته‌های خود در میان جامعه دگرباش، خانواده‌ها و جامعه‌ی مادر تامین نموده است.

از سال 2008 سازمان ایرکو پوشش مسائل و مطالب مرتبط با جامعه دگرباش در رسانه‌های فارسی زبان را پایش نموده و با رسانه‌هایی که دیدگاه دگرباش‌ستیز ندارند در جهت ارائه مطالب و آموزه‌های صحیح همکاری می‌نماید. همچنین ایرکو در تلاش بوده تا رسانه‌های پرمخاطب و گسترده را متقاعد کند که به مسائل دگرباشان توجه بیشتری معطوف کنند و این تلاش منجر به پایه‌گذاری اولین صفحه دائم دگرباشان در یک رسانه مهم فارسی زبان شد. ایرکو به ایجاد این صفحه در رادیو زمانه کمک نمود و آن را از سال 2009 تا پایان 2011 اداره نمود. تلاش ما به منظور افزایش آگاهی از طریق توسعه محتوای مرتبط با دگرباشان در رسانه‌های پرمخاطب، حمایت از فعالان مدنی و وبلا‌گ‌نویس‌ها در صورت نیاز، برپایی کارگاه‌‌های آموزشی، سخنرانی و کمک‌رسانی به رسانه‌های فارسی‌زبان و ایجاد روش‌های دیگر برای برقراری ارتباط با جامعه ایرانی ادامه خواهد داشت.

 3- فعالیت در جهت جرم‌زدایی از همجنسگرایی در ایران

به دنبال انقلاب اسلامی در سال 1357 در ایران، همجنسگرایی غیرقانونی اعلام شد. از آن زمان بسیاری از افراد متحمل مجازات‌های بدنی، زندان و دیگر مجازات‌ها شده و تعداد بسیاری نیز در طول این سه دهه اعدام شده‌اند. علاوه بر نقض نظام‌مند حقوق افراد همجنسگرا و گذشته از این‌که که سیستم قضایی و نیروهای قانونی در ایران خود تهدید اصلی برای همجنسگرایان محسوب می‌شود و این افراد نمی‌توانند برای دفاع از حقوق خود به قانون تکیه کنند، حقوق اولیه افراد همجنسگرا نیز توسط اعضای خانواده، خویشاوندان، جامعه، نیروهای نظامی تحت کنترل دولت و حتی افرادی که در نیروهای قضایی شاغل هستند، به طور جدی و وحشیانه‌ نقض می‌شود.

ایرکو از ابتدای تشکیل، خستگی‌ناپذیر در جهت جرم‌زدایی از همجنسگرایی در ایران فعالیت می‌کند. ما برای ایجاد ائتلاف و جلب حمایت مردمی تلاش می‌کنیم و همگام با افراد و سازمان‌های ایرانی و بین‌المللی برای توقف نقض حقوق افراد دگرباش در ایران به فعالیت می‌پردازیم. علاوه بر انتشار سه گزارش در رابطه با نقض حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه دگرباش ایران، پناهجویان دگرباش در ترکیه و غیره، ایرکو با گزارشگر ویژه سازمان ملل، دکتر احمد شهید، برای دستیابی و مصاحبه با افراد دگرباش ایرانی جهت تکمیل گزارشش همکاری نموده است. ما به دنبال ایجاد تغییرات بنیادین در قوانین ایران و پایبند نمودن دولت ایران به تعهدات بین‌المللی خود و احترام به حقوق افراد همجنسگرا، دوجنسگرا و تراجنسی ایرانی هستیم.

 4- همگام با جامعه دگرباش جهانی برای حفظ و حمایت از حقوق بشری و مدنی دگرباشان در جهان

 با وحود تمام فشارها و خطراتی که جامعه دگرباش ایرانی با آن مواجه است، جامعه دگرباش ایران در داخل و نیز در ایران برونمرز فعال بسیار گسترده و موثر دارد. وضعیت جامعه دگرباش جهانی از علاقمندی‌ها و موضوعات مورد توجه اعضای ایرانی این جامعه است. ایرکو به عنوان خانه بسیاری از فعالان مدنی جامعه دگرباش ایرانی، در تلاش است تا جامعه دگرباش ایرانی را از وقایع مهم آگاه ساخته و به مشارکت تشویق کند. ایرکو برای یاری‌رسانی به فعالان مدنی، وبلاگ‌نویسان و آن دسته از افراد که تمایل به ایفای نقش‌های بزرگتر در مسائل و مفاهیم بین‌المللی دارند، اعلام آمادگی می‌کند. دگرباشان ایرانی به عنوان یکی از فعال‌ترین جوامع دگرباش در جهان اسلام، مشترکات زیادی با فعالان همکار خود در منطقه و در دیگر نقاط جهان داشته و به فعالیت در مسیر اهداف مشترک جامعه دگرباش جهانی علاقمندند. ایرکو به دنبال جلب مشارکت ایرانیان برای رسیدن به هدف مشترک جامعه‌ ایرانی در راه دموکراسی، قوانین حقوق بشری و عدالت اجتماعی است. هدفی که با دستیابی به جهانی که در آن حقوق بشر محترم شمرده شده و با همه افراد صرف نظر از گرایش جنسی و هویت جنسیتی آنان توام عزت و احترام رفتار شود،‌ محقق می‌گردد.

 5- برقراری ارتباط پویا و فعال با فعالان و سازمان‌های دیگر کشورها و ایجاد پل ارتباطی میان جامعه دگرباش ایرانی و جامعه دگرباش کشورهای دیگر

 متاسفانه جامعه دگرباش ایرانی و وضعیت آن در ابعاد واقع‌بینانه برای فعالان مدنی، افراد و سازمان‌های دیگر کشورها، شناخته ‌شده نیست. ایرکو در تلاش است از طریق برگزاری سخنرانی‌ها، اجرای پروژهای مشترک با سازمان‌های بین‌المللی، سازمان‌های ملی و منطقه‌ای و انتشار فعالیت‌های فعالان و وبلاگ نویس‌های جامعه دگرباش ایرانی، مسائل، مشکلات، فعالیت‌ها و دستاوردهای آن را به دیگر جوامع و سازمان‌های دیگر کشور‌ها معرفی نماید. همکاری فعالان سازمان ایرکو با سازمان‌هایی از جمله Heartland Alliance، و کائوس جی ال، کلینیک بین‌المللی حقوق بشر از برنامه حقوق بشر دانشکده حقوق هاروارد، فدراسیون زنان همجنسگرای سوئد، سازمان حقوق افراد همجنسگرا، دوجنسگرا و تراجنسیتی (RFSL)، رسانه‌های کوچک و دیگر سازمان‌ها موجب شده است که میزان آگاهی گروه‌های پیشگفت در رابطه با مسائل واقعی‌ای که افراد و جامعه دگرباش ایرانی با آن مواجه هستند افزایش یافته و همچنین امکان آموزش به فعالان در این زمینه‌ها ایجاد شده و به پناهجویان دگرباش در ترکیه و دیگر کشورهای موقت کمک شود. به دنبال پیوند مناسبی که میان فعالان و بدنه جامعه دگرباش ایرانی با فعالان دیگر کشورها ایجاد می‌شود، همکاری ما با فعالان جوامع دیگر به واسطه درک بهتر از مسائل مهم و اضطراری برای ما، بهتر و عمیق‌تر می‌گردد.

6- گنجاندن صدای جامعه دگرباش ایرانی در مباحثات حقوق بشری جامعه فعالان مدنی و سیاسی ایران

ایران جمعیتی بسیار جوان و جامعه مدنی بسیار فعالی دارد. جامعه ایرانی از تغییرات شدیدی گذر نموده است. گروه‌های متنوعی در گفتمان‌ و فعالیت‌های اساسی برای ایجاد فضایی که در آن حقوق بشر محترم و مغتنم شمارده شود، مشارکت می‌کنند. جامعه دگرباش ایرانی شایسته‌ی داشتن دست کم یک کرسی در جمعی است که درباره‌ی مسیر کنونی و آینده کشور تصمیم‌گیری می کنند. جامعه دگرباش ایرانی باید در خصوص تغییرات اجتماعی و قانونی، موضع خود را بیان کند. ایرکو به عنوان عضوی از خانواده حقوق بشر ایران، سعی دارد اطمینان حاصل کند که حقوق شهروندان دگرباش از اولویت‌های مهم در ائتلاف ما قلمداد شود. همچنین ایرکو در تلاش است تا ضمن ارتباط‌گیری با سازمان‌ها، گروه‌ها و افراد فعال در زمینه‌ی حقوق بشری و مدنی ایرانیان، مشکلات و نقطه نظرات جامعه دگرباش را به اطلاع آنان برساند.

 7- حمایت از اشخاص همجنسگرا، دوجنسگرا و تراجنسی پناهجو در ترکیه و دیگر کشورها

متاسفانه از آنجا که دولت ایران به‌طور نظام‌مند حقوق افراد دگرباش را نقض نموده تا حدی که ممکن است جان این افراد در معرض خطر باشد و از آنجا که افراد دگرباش ایرانی نمی‌توانند-همانند دیگر ایرانیان و بدون ترس از مجرم قلمداد شدن- برای دریافت حمایت و حفاظت قانونی بر سیستم قضایی و نیروهای قانونی تکیه کنند، بسیاری از افراد همجنسگرا، دوجنسگرا و تراجنسیتی مجبور می‌شوند از آزار، اذیت و پیگرد قانونی در کشور خود گریخته و از کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد(UNHCR) درخواست حمایت بین‌المللی کنند. بخش عمده این افراد در کشور ترکیه درخواست پناهندگی می‌دهند ولی شمار معدودی هم در کشورهایی چون مالزی، تایلند، فیلیپین، در برخی موارد خاص در کشورهایی چون بریتانیا، امریکای شمالی پناهنده می‌شوند. به دلیل ماهیت مشکلاتی که افراد دگرباش را تهدید می‌کند، بسیاری از آنان مجبور شده‌اند هر چه داشته‌اند را در کشور خود رها کنند و پیش از آن که خیلی دیر شده‌باشد بگریزند. این مشکل و بسیاری از مشکلات دیگر از جمله آسیب‌هایی که اغلب پناهجویان دگرباش از آن رنج می‌برند، آنها را در کشور‌های خارجی نیز آسیب‌پذیر می‌سازد. ایرکو به این پناهجویان مشاوره‌ی حقوق پناهندگی، عاطفی و در بعضی موارد حمایت مالی ارائه می‌دهد. اگرچه پشت سر گذاشتن خطر، و ورود به کشورهایی مثل ترکیه و مالزی می‌تواند خطرات فوری شکنجه، آزار ، اذیت و پیگرد قانونی توسط دولت و یا شبه نظامیان مورد حمایت دولت و در مواردی خانواده‌های ایشان که قادرند حقوق آنان را نقض نمایند از جمله ارتکاب به قتل‌های ناموسی -بدون ترس از پیامد قانونی از سوی دولت-، از بین می‌رود، ولی از سوی دیگر می‌بایست ماه‌ها حتی سال‌ها منتظر تصمیم UNHCR و کشور سومی که در آن بازاسکان می‌شوند باشند. بسیاری از این پناهجویان دگرباش بازماندگان تجاوز، آزار جنسی، ضرب و جرح و خشونت هستند و نیاز فوری به خدمات درمانی دارند. بسیاری از پناهجویان دگرباش ایرانی، در نتیجه‌ی آسیب‌هایی که متحمل شده‌اند، در وضعیت بحرانی افسردگی و مشکلات دیگری که در چندین مورد منجر به اقدام به خودزنی و خودکشی شده‌است به سر می‌برند.

در شرایطی که بسیاری از خانواده‌ها از حمایت از این اعضای جوان خانواده در این شرایط طاقت‌فرسا سر باز می‌زنند، ایرکو منابع بسیاری برای ارائه حمایت‌های قانونی، فکری، درمانی و مالی برای افراد نیازمند لازم دارد. ایرکو که در بدنه‌ی قانونگزار و اجرایی خود متشکل از پناهندگان دگرباش است، به فعالیت‌ در زمینه‌ی پیگیری پرونده‌ی پناهجویانی که توسط UNHCR و سفارتخانه‌های کشورهای اسکان‌ده پذیرفته می‌شوند می‌پردازد. همچنین ضمن شناسایی پناهندگان و پناهجویانی که در معرض خودکشی و آسیب به خود هستند، تلاش می‌کند تا با کمک به حل مشکلاتی که این افراد از آن رنج می‌برند و گذار از این دوره سخت و بازاسکان ایمن در کشور سوم، از خودکشی و دیگر آسیب‌ها پیشگیری نماید.

8-  مستندسازی نقض حقوق افراد و جامعه دگرباش

با توجه به نبود نشریات آزاد و سیستم قضایی شفاف، بسیاری از موارد نقض حقوق بشری در ایران ممکن است از دیده پنهان شده و به دست فراموشی سپرده شود. ایرکو تلاش می‌کند تا با مستند‌سازی این موارد، دولت ایران را محبور به پاسخ‌گویی کند. ما باور داریم که برای ایجاد تغییرات مثبت در آینده، جامعه‌ی ایرانی، دولت و نیروهای اجتماعی و سیاسی می‌بایست نسبت به رخدادهای گذشته به طور شفاف پاسخگو باشد. ایرکو می‌کوشد تا این پاسخگویی را با مستند‌سازی رخدادها، اقدامات و نظرات مرتبط با جامعه دگرباش ایجاد کند. همچنین برای آنکه تصویری که تا کنون از سوی رسانه‌ها از جامعه و افراد دگرباش ایرانی به دست داده شده – به منظور نقد یا به منظور تایید کارشناسانه مطالب و داستان‌ها را به همان شکل ذخیره نموده و برای سهولت دسترسی افرادی که فارسی زبان نیستند، به زبان انگلیسی ترجمه می‌کند.