خروج از کشور

راه های خروج از کشور

توجه: با توجه به شرایط نا امن بخش‌های شرقی ترکیه، امکان سفر زمینی با قطار و اتوبوس به ترکیه وجود ندارد.

خروج از مرزهای زمینی ( اتوبوس – قطار )

خروج از مرز هوایی

خروج غیر قانونی ( مرزهای زمینی )

اتوبوس

خروج از مرزهای زمینی

اتوبوس

در تهران از ترمینال آرژانتین بلیط اتوبوس به مقصد ترکیه – آنکارا می‌توان بلیط تهیه کرد. هزینه اتوبوس آنکارا از میدان ارژانتین حدودا 220 هزار تومن است و مشکلات فراوانی از جمله راحت نبودن صندلی ها، عدم پذیرایی و مسافتی حدود 41 ساعت دارند
عوارض خروج از کشور از راه زمینی/اتوبوس در حال حاضر (سال 1394) حدود 25 هزار تومان است. این مبلغ می‌بایست در زمان خروج از مرز پرداخت شود. بهتر است مبلغ مورد نیاز از پیش به لیر (پول رایج کشور ترکیه) تبدیل شود تا اجبار به تبدیل در مراکز غیرمعتبر بین راه که دلار با قیمت پایین معاوضه می‌کنند نباشد. به همراه داشتن حداقل ۳۰۰ لیر، ضروری است.

برای ارتباط تلفنی بعد از ورود به خاک ترکیه می‌توانید دبیت کارت به مبلغ ۵ لیر خریداری کنید.

می‌توانید در ترمینال آشتی آنکارا بار خود را به قسمت امانات بسپارند. در این صورت، فیشی که حاوی تعداد ساک‌ و چمدان‌های شما است را تحویل بگیرید و دقت کنید اشتباهی در تعداد رخ نداده باشد. اگر در یک کوله پشتی وسایل مختصر ضروری برای ۲۴ ساعت را جای دهید، می‌توانید شب را در هتل یا پانسیون به سر برید، فردای آن روز در محل آسام ثبت نام کنید، و سپس به ترمینال برگردید و به سفر خود، پس از تحویل گرفتن چمدان، به مقصد شهری که از سوی آسام برای شما تعیین شده ادامه دهید.

قیمت اتاق در هتل‌های متوسط و مناسب از شبی۷۰  لیر شروع می‌شود. هزینه‌ی اتاق در پانسیون شبی ۲۰ لیر است.

برای رسیدن به مرکز شهر، در ترمینال آشتی، در محل ایستگاه مترو، بلیط تهیه کنید و به ایستگاه کیزیلای (Kizilay) بروید. ایستگاه واقع در ترمینال آشتی، ایستگاه مبدا است و یک خط بیشتر نیست. از ایستگاه کیزیلای بیرون آمده و سوار اتوبوس خط شماره 3-185 شوید. اسم این خط (ÖHO) ORAN SİTESİ-GÜNEŞEVLER(MAVİ) است. شما باید در ایستگاه شماره 28 به اسم Ayrancı Mh.Dikmen Cd.Çankaya پیاده شده و وارد خیابان 578 شوید و طبق نقشه زیر اداره آسام را بیابید.

آدرس‌های ضروری را به حروف لاتین بنویسید و همراه داشته باشید تا در صورت نیاز از مردم راهنمایی بخواهید.

اگر از داروی خاصی استفاده میکنید برای مصرف یکسال خود دارو به همراه داشته باشید .

Asam

آدرس آسام : چاناک کایا، محله آشایی دیکمِن، جاده گالیپ اِردم، شماره 42

Aşağı Dikmen Mah. Galip Erdem Cad. No:42 Çankaya ANKARA

 اگر آدرس را که در نقشه به زبان ترکی نوشته شده است به شهروندان ترکیه نشان دهید راهنمایی تان خواهند کرد. بهتر است آدرس را طبق توضیحات در نقشه به زبان ترکی و فارسی بر روی کاغذی بنویسید و همراه خود داشته باشید. تا در صورت لزوم از آن استفاده کنید.

قطار

بلیط قطار به مقصد آنکارا را می‌توان از تمام دفاتر راه آهن جمهوری اسلامی (رجا) تهیه کرد. در حال حاضر (پانویس:‌ ژانویه ۲۰۱۴) ققیمت بلیط قطار 223550 تومان است و فقط روز چهارشنبه به مقصد انکارا قطار حرکت دارد.)ميتوانيد همراه بليط ژتون غذا نيز خريداري كنيد كه شامل 4 وعده غذا است که به‌صرفه‌تر است.

مقدار مجاز بار در قطار ۳۰ کیلوگرم است. هزینه‌ی هر کیلوگرم بار اضافی حدود ۲۸۰۰  تومان(اطلاعات مربوط به سال 2014) است.

عوارض خروج از کشور با قطار در حال حاضر (سال 1394) حدود مبلغ 25 هزار تومان است.

قطار به مقصد آنکارا روزهای چهارشنبه ساعت ۱۰ شب حرکت می‌کند و شنبه بین ساعت ۹ تا ۱۲ صبح به وقت ترکیه به آنکارا می‌رسد. با توجه به اینکه شنبه و یکشنبه در ترکیه ادارات دولتی تعطیل است، می بایست دو شب را در آنکارا اقامت کنید.

بهتر است مبلغ مورد نیاز از پیش به لیر (پول رایج کشور ترکیه) تبدیل شود تا اجبار به تبدیل در مراکز غیرمعتبر بین راه که دلار با قیمت پایین معاوضه می‌کنند نباشد.

برای ارتباط تلفنی بعد از ورود به خاک ترکیه می‌توانید در ایستگاه دبیت کارت به مبلغ ۵ لیر خریداری کنید.

هزینه‌ی اتاق در هتل‌های ارزان، از شبی ۳۰ لیر شروع می‌شود.  قیمت اتاق در هتل‌های متوسط و مناسب از شبی۷۰  لیر شروع می‌شود. هزینه‌ی اتاق در پانسیون شبی ۲۰ لیر است. از ایستگاه قطار بیرون آمده و به سمت محله اولوس حرکت کنید. در محله اولوس که نزدیک ایستگاه مترو است،‌ هتل‌های زیادی با قیمتهای متفاوت موجود است.

از دوشنبه تا جمعه می‌‌توانیدبه اداره آسام بروید.  از طریق مترو و به ایستگاه کیزیلای (Kizilay) بروید. از ایستگاه کیزیلای بیرون آمده و سوار اتوبوس خط شماره 3-185 شوید. اسم این خط (ÖHO) ORAN SİTESİ-GÜNEŞEVLER(MAVİ) است. شما باید در ایستگاه شماره 28 به اسم Ayrancı Mh.Dikmen Cd.Çankaya پیاده شده و وارد خیابان 578 شوید و طبق نقشه زیر اداره آسام را بیابید.

آدرس‌های ضروری را به حروف لاتین بنویسید و همراه داشته باشید تا در صورت نیاز از مردم راهنمایی بخواهید.

Asam

آدرس آسام : چاناک کایا، محله آشایی دیکمِن، جاده گالیپ اِردم، شماره 42

Aşağı Dikmen Mah. Galip Erdem Cad. No:42 Çankaya ANKARA

 اگر آدرس را که در نقشه به زبان ترکی نوشته شده است به شهروندان ترکیه نشان دهید راهنمایی‌تان خواهند کرد. بهتر است آدرس را طبق توضیحات در نقشه به زبان ترکی و فارسی بر روی کاغذی بنویسید و همراه خود داشته باشید. تا در صورت لزوم از آن استفاده کنید.

اگر از داروی خاصی استفاده میکنید برای مصرف یکسال خود دارو به همراه داشته باشید .

خروج از مرز هوایی

هواپیما

از تمامی دفاتر هواپیمایی تهران امکان تهیه بلیط به مقصد آنکارا هست. قیمت بلیط پرواز با توجه به شرکت و زمان خرید متفاوت است. شرکت هواپیمایی ماهان دارای پرواز های منظم روزانه به مقصد آنکارا است. قیمت بلیط های این شرکت از سایر شرکت‌های هواپیمایی مناسب‌تر است. ( نرخ بلیت هواپیما متغیر است و اگر از پروازهای چارتر استفاده شود خیلی ارزانتر است.)

عوارض خروج با هواپیما (سال 1394) حدود 75 هزار تومان است و می‌توان چند روز قبل از خروج، در تمامی شعب بانک ملی، و یا هنگام خروج در سالن ترانزیت فرودگاه پرداخت کرد. مبلغ اضافه‌بار با توجه به نوع پرواز و شرکتی که بلیط از آن‌جا تهیه می‌شود متفاوت است. بهتر است هنگام تهیه بلیط مقدار بار مجاز و  هزینه اضافه-بار پرسیده شود. اگر احتمال می‌دهید اضافه‌بار داشته باشید، بهتر است به اندازه‌ی کافی ریال همراه داشته باشید تا ناچار به پرداخت دلار به نرخ پایین نباشید.

از سالن ترانزیت فرودگاه بین‌المللی اسن-بوآ، آنکارا، می‌توان با وسایل نقلیه عمومی و دولتی به ترمینال آشتی رفت. مناسب‌ترین راه اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌هایی هستند که با کرایه‌ی ۱۰ لیر مسافران را به مرکز شهر و به ترمینال می‌رسانند. امکان حمل وسایل در جعبه‌بار اتوبوس موجود است.

می‌توانید در ترمینال آشتی آنکارا بار خود را به قسمت امانات بسپارید. در این صورت، فیشی که حاوی تعداد ساک‌ و چمدان های شما است را تحویل بگیرید و دقت کنید اشتباهی در تعداد رخ نداده باشد. اگر در یک کوله پشتی وسایل مختصر ضروری برای ۲۴ ساعت را جای دهید، می‌توانید شب را در هتل یا پانسیون به سر برید، فردای آن روز در محل آسام ثبت نام کنید، و سپس به ترمینال برگردید و به سفر خود، پس از تحویل گرفتن چمدان، به مقصد شهری که از سوی آسام برای شما تعیین شده ادامه دهید.

برای رسیدن به مرکز شهر، در ترمینال آشتی، در محل ایستگاه مترو، بلیط تهیه کنید و به ایستگاه کیزیلای (Kizilay) بروید. قیمت بلیط مترو (پانویس: ژانویه ۲۰۱۴) یک لیر و ۷۵ کروش است. ایستگاه واقع در ترمینال آشتی، ایستگاه مبدا است و یک خط بیشتر نیست. از ایستگاه کیزیلای بیرون آمده و سوار اتوبوس خط شماره 3-185 شوید. اسم این خط (ÖHO) ORAN SİTESİ-GÜNEŞEVLER(MAVİ) است. شما باید در ایستگاه شماره 28 به اسم Ayrancı Mh.Dikmen Cd.Çankaya پیاده شده و وارد خیابان 578 شوید و طبق نقشه زیر اداره آسام را بیابید.

آدرس‌های ضروری را به حروف لاتین بنویسید و همراه داشته باشید تا در صورت نیاز از مردم راهنمایی بخواهید.

Asam

آدرس آسام : چاناک کایا، محله آشایی دیکمِن، جاده گالیپ اِردم، شماره 42

Aşağı Dikmen Mah. Galip Erdem Cad. No:42 Çankaya ANKARA

اگر آدرس را که در نقشه به زبان ترکی نوشته شده است به شهروندان ترکیه نشان دهید راهنمایی تان خواهند کرد. بهتر است آدرس را طبق توضیحات در نقشه به زبان ترکی و فارسی بر روی کاغذی بنویسید و همراه خود داشته باشید. تا در صورت لزوم از آن استفاده کنید.

خروج غیر قانونی(قاچاقی)

 این راه را معمولن  کسانی انتخاب می‌کنند که پاسپورت نداشته و یا ممنوع‌الخروج باشند. خطرات خاص خودش را دارد. بسته به راه خروجی از مرز، معمولن بین ۶ تا ۱۳ ساعت پیاده‌روی دارد.

انتخاب قاچاق‌بری که مورد اعتماد آشنایان و افراد معتمد شما باشد و توصیه شده باشد اهمیت بسیار دارد. با توجه به این خطر دستگیری و یا مفقود شدن در هنگام خروج وجود دارد نهایت احتیاط را در انتخاب قاچاق‌بر به کار بندید. سازمان ایرکو هیچ گونه راهنمایی‌ای در زمینه‌ی معرفی قاچاق‌بر نمی‌تواند بکند.

در حال حاضر هزینه‌ی خروج از کشور به صورت غیرقانونی و توسط قاچاق‌بر بین ۲ تا ۴ میلیون متغییر است.

در صورت تمایل، قبل از اقدام به خروج غیر قانونی با کارگروه پناهندگی سازمان ایرکو تماس بگیرید تا در مورد خطرات احتمالی و قدم‌های ضروری قبل از خروج و پس از ورود به خاک ترکیه راهنمایی‌های لازم را در اختیار شما بگذارند.

پس از ورود به خاک ترکیه، می‌بایست خود را به آنکارا برسانید و بلافاصله ورود خود را به دفتر آسام اطلاع دهید و ثبت نام کنید. برخی از قاچاق‌برها تنها تا عبور از مرز و ورود به اولین شهر مرزی،‌ شهر وان، امنیت شما را تضمین می‌کنند. برخی دیگر تا ورود به آنکارا مسافر را همراهی می‌کنند. از اولین شهر مرزی، وان، تا آنکارا، با اتوبوس ۲۴ ساعت راه است و در طول مسیر ماموران انتظامی اتوبوس‌ها را برای جلوگیری از ورود غیرقانونی مسافران چندین بار بازرسی می‌کنند. اگر شناسایی شوید نیروی انتظامی ترکیه شما را بازداشت می‌کند و به ماموران مرزی ایران تحویل می‌دهد. شرط احتیاط ایجاب می‌کند که با قاچاق‌بر قرار بگذارید که تا آنکارا شما را همراهی کند.

در صورت امکان در طول مسیر با کارگروه پناهندگی سازمان ایرکو در تماس باشید. در صورت نیاز، ورود شما و نیاز به درخواست پناهندگی فوری به دفتر پناهندگی سازمان ملل اطلاع داده می‌شود.

در اولین فرصت بعد از ورود به آنکارا می‌بایست به دفتر آسام مراجعه کرده و ثبت نام کنید.

پناهجویانی که به صورت غیرقانونی به خاک ترکیه وارد می‌شوند می‌بایست در اولین روز ورود به دفتر آسام رفته و درخواست پناهندگی بدهند. پناهجویانی که به صورت قانونی وارد ترکیه تا دو هفته فرصت دارند تا برای ثبت نام مراجعه کنند. با وجود این، اگر فردی در مدت زمان طولانی‌تری پس از ورود به ترکیه به وضعیتی دچار شود که او را وادار به درخواست پناهندگی می‌تواند پس از ماه‌ها نیز درخواست خود را با دفتر آسام در آنکارا مطرح کرده و درخواست پناهندگی کند.

اگر از داروی خاصی استفاده میکنید برای مصرف یکسال خود دارو به همراه داشته باشید .

خرید سیم کارت قبل از مراجعه به آسام

 برای پناهجویانی که به صورت غیرقانونی وارد ترکیه می‌شوند، تاکید به ثبت نام در اولین روز ورود، تنها به منظور ایجاد تسهیلات و کاهش هزینه‌های اقامت در آنکارا و در هتل است. اجبار قانونی در میان نیست.

یکی از ضرورت‌های روز اول ورود به ترکیه تهیه تلفن همراه است. تلفن خود را حتمن از نمایندگی مجاز تهیه کنید. اپراتورهای تلفن همراه ترکیه به قرار ذیل می باشند. از مراکز غیرمجاز سیم کارت تهیه نکنید.

اپراتورهای تلفن همراه در ترکیه :

TURKCELL, Vodafone, avea

 تلفن همراهی که از ایران با خود به ترکیه می‌برید دو ماه بعد (اگر دو سیم کارته باشد 4 ماه بعد)  از دسترس خارج می‌شود و می‌بایست آن را با اپراتورهای تلفن ترکیه ثبت کنید. ثبت تلفن‌های همراه سامسونگ در ترکیه آسانتر از دیگر مارک‌ها است.

چون هنگام ثبت نام در آسام شماره تلفن تماس از شما خواسته می‌شود، بهتر است قبل از مراجعه برای ثبت نام تلفن خود را تهیه کرده باشید. اگر موفق به تهیه تلفن در روزهای اول نباشید، شماره‌ای از کارگروه پناهندگی ایرکو را به دفتر آسام بدهید و پس از تهیه‌ی تلفن به ما اطلاع دهید تا شماره‌ی شما را به دفتر پناهندگی سازمان ملل اطلاع بدهیم.

 اگر از دوستان شما کسانی هستند که در ترکیه دوران پناهجویی خود را می‌گذرانند می‌توانید در موقع ثبت نام، اعلام کنید  تا برای اقامت شما شهری را تعیین کنند که نزدیک دوستان‌تان باشید.

 قدم‌های بعدی اقامت موقت در ترکیه و مراحل پناهجویی را در بخش بعد در اختیار شما می‌گذاریم.

 خروج از کشور(همین صفحه)