مصاحبه سفارت و مراحل پس از آن

کانادا

پس از ارسال پرونده شما از سوی “کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل” (UNHCR) به کانادا، سفارت این کشور در آنکارا روند بررسی پرونده شما را پیش خواهد برد. در این بخش اطلاعاتی از این مرحله در اختیار پناهندگان دگرباش جنسی قرار می‌گیرد. برای مطالعه هر بخش روی عنوان آن کلیک کنید:

[expand title=”نشانی سفارت کانادا در آنکارا“]در این مرحله دو و یا در موارد اندکی سه بار از شما خواسته خواهد شد تا در سفارت حاضر باشید و متاسفانه سفارت کانادا برای رفت و آمد به آنکارا به شما مبلغی برنخواهد گرداند.

Address: Cinnah Caddesi no: 58
06690, Cankaya Ankara, Turkey

بهترین راه دسترسی به سفارت کانادا از میدان کیزیلای، خط 188 اتوبوس‌های شهری آنکارا می‌باشد. پس از وارد شدن اتوبوس به خیابان Cinnah Caddesi بهتر است در ایستگاه دوم این خیابان به نام PILOT Sokak از اتوبوس پیاده شوید؛ چرا که این خیابان شیبی به بالا دارد و سفارت بین دو ایستگاه واقع شده، بنابراین با پیاده شدن در آن ایستگاه مسیر پیاده‌روی پنج دقیقه‌ای شما سراشیبی خواهد بود. از ترمینال آشتی تا میدان کیزیلای را می‌توانید با خط آنکاری (Ankaray) متروی این شهر بپیمایید.

1[/expand]

 

[expand title=”دریافت فرم“]پس از آنکه پرونده شما از سوی کانادا برای بررسی بیشتر پذیرفته شد، باید منتظر بمانید تا فرم‌هایی از سوی “کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل” (UNHCR) برای شما ارسال شود. این فرم‌ها به پلیس محل سکونت شما ارسال می‌شود و به شما از طریق تماس تلفنی از سوی سفارت کانادا یا کمیساریا اطلاع داده می‌شود. شما باید در مدت زمان دو هفته این فرم‌ها را تکمیل و به آدرسی که همراه آنها به شما داده شده، ارسال کنید.

راهنمای تکمیل فرم‌ها
در اینجا می‌توانید فرم‌هایی که برای ارائه به سفارت کانادا بایستی تکمیل شود را بیابید. همچنین راهنمای فارسی چگونگی تکمیل فرم‌ها نیز که توسط سازمان ایرکو تهیه شده، موجود است. دقت داشته باشید که این راهنما برای تمام کسانیست که از هر کشور دوم، پس از گرفتن قبولی از سوی UNHCR برای بازاسکان در کانادا درخواست می‌دهند، اما با تکیه بر شخصی تنظیم شده که از ترکیه برای بازاسکان در کانادا درخواست می‌دهد.
افرادی که از ترکیه برای بازاسکان در کانادا درخواست می‌دهند توجه داشته باشند که تنها یکی از فرم‌هایی که برای شما به پلیس شهر محل سکونتتان ارسال می‌شود (فرم ANKARA SUPPLEMENTARY INFORMATION FORM) بصورت کامپیوتری موجود نمی‌باشد و باید بصورت دستی تکمیل شود؛ امافرم‌های دیگر بصورت کامپیوتری از سایت اداره مهاجرت و شهروندی کانادا (CIC) و همچنین از همین صفحه قابل دسترس می‌باشند، پیشنهاد می‌شوداین فرم‌ها را بصورت کامپیوتری و فایل PDF تکمیل کنید و سپس پرینت بگیرید. بتازگی در فرم Schedule 2 که از طرف سفارت برای شما ارسال شده دو قسمت اضافه شده که در مورد موجود بر روی سایت اداره مهاجرت و شهروندی کانادا (CIC) چنین تغییری بوجود نیامده و همچنان فرم قبلی قابل دسترس است. دو قسمت اضافه شده به این فرم۱ در خصوص اینکه آیا شما از داخل کشور موطن خود درخواست پناهندگی داده‌اید یا نه از شما می‌پرسد که طبعا برای افرادی که در حال حاضر خارج از کشور موطن خود بسر می‌برند صدق نمی‌کند؛ بنابراین نبود این قسمت‌ها در فرم کامپیوتری خللی در پرونده شما ایجاد نمی‌کند و شما می‌توانید همچنان فرم کامپیوتری را تکمیل نموده و تحویل سفارت دهید. این تغییر تنها در همین فرم Schedule 2 بوجود آمده و باقی فرم‌های کامپیوتری همچنان عینا مشابه فرم‌هایی می‌باشد که از طرف سفارت برای شما ارسال گردیده است.
همچنین توجه داشته باشید که فرم “استفاده از یک نماینده” (USE OF A REPRESENTATIVE) از طرف سفارت کانادا در آنکارا برای شما ارسال نمی‌شود، اما اگر تمایل دارید سازمان دگرباشان جنسی ایران – ایرکو نمایندگی شما را در پروسه بازاسکان در کشور کانادا بر عهده بگیرید و توانایی راهنمایی و پیگیری پرونده شما در اداره مهاجرت کانادا را داشته باشد، بایستی این فرم را نیز تکمیل کنید.
اگر فرم ارسالی از طرف سفارت را بصورت دستی تکمیل می‌کنید در جواب سوال ۲ فرم جدید، گزینه No را انتخاب کنید و نیازی به پاسخ دادن به باقی قسمت‌هایی که به این فرم به نسبت فرم پیشین اضافه شده نمی‌باشد.

دانلود راهنمای تکمیل فرم‌ها به زبان فارسی دانلود فرم ها به زبان انگلیسی

برای ارسال می‌توانید از خدمات شرکت پست ترکیه (PTT) و یا شرکت‌های خصوصی پستی مانند Aras Kargo، MNG، و یا DHL استفاده کنید. هزینه ارسال آن بر اساس فاصله شما از آنکارا و وزن آن متغیر خواهد بود، اما معمولا PTT برای پست عادی از شما مبلغی در حدود 2 تا 7 لیر و شرکت های خصوصی بین 10 تا 20 لیر طلب خواهند کرد. توصیه می‌شود به‌منظور برخورداری از امکان ردیابی اینترنتی، آن را بصورت اکسپرس ارسال کنید.
پس از ارسال فرم‌ها باید منتظر تماس از سوی سفارت به‌منظور تعیین وقت مصاحبه و آزمایشات پزشکی باشید. زمان انتظار برای پناهندگان دگرباش جنسی در این مرحله، پس از مصاحبه کشوری تا مصاحبه سفارت را می توان در حال حاضر بین 3 تا 9 ماه تخمین زد.
[/expand]

 

[expand title=”مدارک مورد نیاز“]همانطور که پیش از این گفته شد، سفارت کانادا از طریق تماس تلفنی شما را نسبت به روز و ساعت مصاحبه و آزمایشات پزشکی آگاه خواهد کرد. شما و تمام اعضای خانوده‌اتان (بر اساس تعریف، همسر، فرزند یا فرزند همسر) باید در آن روز در سفارت حاضر باشید و موارد زیر را حتما به همراه داشته باشید:

 • ۸ عدد عکس برای هر نفر از اعضای خانواده. پشت عکس باید سفید باشد، نام و تاریخ تولد هر فرد پشت هر عکس نوشته شود. دقت داشته باشید عکس‌ها در 3 ماه اخیر گرفته شده باشند. (بهتر است این عکس‌ها همراه فرم‌ها ارسال شوند.)،
 • اصل کارت‌های شناسایی همه اعضای خانواده، هر کدام موجود است: پاسپورت، کارت ملی، شناسنامه، سند ازدواج یا طلاق، کارت پایان خدمت،
 • دو عدد فتوکپی از صفحه مشخصات پاسپورت تمام اعضای خانواده (اگر پاسپورت موجود است)،
 • یک دور کپی از تمام صفحات پاسپورت تمام اعضای خانواده (اگر پاسپورت موجود است)،
 • فتوکپی تمام کارت های شناسایی تمام اعضای خانواده در صورت موجود بودن: کارت ملی، شناسنامه، سند ازدواج یا طلاق، کارت پایان خدمت، کیملیک سفید، کیملیک آبی، و
 • اگر این اولین پاسپورت شما نیست، باید اصل پاسپورت قبلی به همراه کپی از تمام صفحات آن را هم همراه داشته باشید.

مقابل درب ورودی سفارت، نام خود را به مسئول داخل باجه بگویید، پس از هماهنگی‌های اولیه به شما اجازه ورود داده خواهد شد. تمام وسایل الکترونیکی را باید تحویل همان باجه بدهید، در مقابل به شما برچسب شماره‌داری داده خواهد شد. پس از انتظار در فضای داخلی سفارت، از شما خواسته خواهد شد اشکالات احتمالی فرم‌هایی که پیش از این تکمیل و ارسال کرده‌اید را با کمک مامور سفارت برطرف کنید. پس از آن به اتاق مصاحبه راهنمایی خواهید شد. دگرباشان جنسی که شریک زندگی دارند و هر دو در یک روز به مصاحبه فراخوانده شده‌اند، در اکثر موارد همزمان به اتاق مصاحبه فراخوانده خواهند شد؛ اما اگر این اتفاق نیفتاد جای نگرانی ندارد و بر اساس آنچه از شما و شریک زندگی‌تان خواسته می‌شود عمل کنید.[/expand]

 

[expand title=”مصاحبه“]مصاحبه مامور سفارت با شما و شریک زندگی‌اتان (اگر موجود است) بین 20 تا 45 دقیقه طول خواهد کشید. این مصاحبه با سوالاتی از هویت و گذشته شما آغاز می‌شود و با سوالاتی درخصوص دلایل پناهندگی و خروج از ایران، چگونگی شناخت هویت دگرباشی جنسی، و دلایل عدم امکان بازگشت به ایران ادامه پیدا خواهد کرد. طبیعی است بر اساس آنچه در پیش مصاحبه و مصاحبه “کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل” نوشته و ابراز کرده‌اید به این سوالات پاسخ می‌دهید. گرچه رفتار ماموران سفارت متفاوت است و مواردی از برخوردهای ناراحت‌کننده بر اساس تبعیض نژادی یا دگرباش‌ستیزی نیز دیده شده، اما این موارد اندک است و معمولا با آرامش و به‌دور از جو سنگین اداری برخورد می‌شود. این مصاحبه در اکثر موارد برای دگرباشان جنسی بسیار ساده‌تر از مصاحبه کمیساریا می‌باشد. در تمام این مراحل در سفارت، در صورت درخواست قبلی در فرم‌ها، خدمات به زبان مادری شما ارائه می‌شود.

در اکثر موارد در انتهای مصاحبه به شما گفته خواهد شد که کانادا بازاسکان شما در آن کشور را پذیرفته، از شما خواسته می‌شود چندین برگه از جمله موافقت‌نامه بازگشت هزینه آزمایشات پزشکی در ترکیه و هزینه پرواز به دولت کانادا را امضا کنید و چندین برگه هم به شما داده خواهد شد. یکی از آن برگه‌ها تاییدیه‌ای خواهد بود که ابراز می‌کند برای بازاسکان در کانادا از این‌پس تحت حمایت دولت این کشور هستید. همچنین در برگه‌ دیگری آدرس مراکز مورد تایید سفارت در آنکارا برای انجام آزمایشات پزشکی نوشته شده است. برگه دیگر نیز معرفی‌نامه شما به این مراکز است. در همان روز می‌توانید برای انجام آزمایشات به مرکز دلخواه مراجعه کنید.[/expand]

 

[expand title=”آزمایشات پزشکی“]در حال حاضر دو مرکز پزشکی مورد تایید سفارت کانادا در آنکارا وجود دارد. تجربه به ما نشان داده که دکتر لاله جواب آزمایشات را زودتر به سفارت ارسال می‌کند و همچنین همواره در مطب خود حاضر است؛ اما شما مختار هستید هر کدام از آن دو مرکز را که تمایل دارید برگزینید.

برای رسیدن به مرکز پزشکی دکتر لاله بهترین راه پیاده‌روی است، چرا که خیابان جناح یک‌طرفه می‌باشد. بدین منظور بر خلاف مسیری که با اتوبوس به سفارت آمدید و به سمت سراشیبی خیابان جناح را پایین بروید. ساختمان لاله را بر اساس عکس زیر می‌توانید بیابید. بعد یا قبل از انجام معاینات پزشکی در این ساختمان که شامل معاینه بدن و آزمایش خون و ادرار است، از شما خواسته خواهد شد برای گرفتن عکس رادیولوژی از قفسه سینه به ساختمان شماره 1 بروید. برای انجام این آزمایشات هزینه‌ای از شما در آن لحظه درخواست نمی‌شود. همچنین نیاز به وضعیت ناشتا برای انجام آزمایشات نیست.

2[/expand] [expand title=”زمان انتظار تا فراخوانی برای تحویل پاسپورت“] در روز مصاحبه به شما برگه‌ای داده خواهد شد که بر روی آن شماره‌ پرونده‌ای وجود دارد شامل یک حرف و نه عدد. در زمان انتظار پس از انجام آزمایشات و تحویل پاسپورت می‌توانید وضعیت پرونده خود را بر روی سایت “اداره مهاجرت و شهروندی کانادا” پیگیری کنید.

بدین منظور به این لینک رفته، از منوی بازشو گزینه Refugees را انتخاب کنید و دکمه Submit را بفشارید. در صفحه بعد از منوی بازشو گزینه اول، یعنی Convention Refugees abroad … را انتخاب کرده، بار دیگر دکمه Submit را بفشارید. در صفحه بعدی Check application Status را بفشارید و مراحل را ادامه دهید. در صفحه‌ای که از شما اطلاعات خواسته می‌شود، از منوی Identification Type گزینه Immigration File Number / Application Number را انتخاب کرده، و در قسمت بعدی شماره پرونده خود در سفارت کانادا را که پیش از این صحبت آن رفت وارد کنید. نام خانوادگی (دقت کنید که تنها نام خانوادگی را وارد کنید) و تاریخ تولد را وارد کرده و ادامه دهید. در صفحه بعد وضعیت پرونده خود را مشاهده می‌کنید.

در موارد بسیار اندک و خاص برای دومین بار خواسته خواهد شد که آزمایشات پزشکی تکرار شود یا آزمایشات دیگری انجام شود، که برای این منظور باید به آنکارا و مراکز معرفی شده از سوی سفارت بروید.

اگر پاسپورت داشته باشید، پس از مدتی سفارت بار دیگر با شما تماس خواهد گرفت تا زمان تحویل پاسپورت را به شما اطلاع دهد. در این‌صورت در روز مربوطه بار دیگر در سفارت حاضر شوید و پاسپورت خود را تحویل دهید. اگر دارای شریک زندگی هستید و پاسپورت او نیز همزمان با شما درخواست شده، کافی است تنها یک نفر از شما در روز مربوطه برای تحویل پاسپورت در سفارت حاضر شود. گرچه از تحویل پاسپورت به دوستی که همزمان با شما برای تحویل پاسپورت به سفارت فراخوانده شده خودداری کنید. دقت کنید به همراه داشتن مدرک شناسایی و بخصوص اجازه‌نامه پلیس شهر محل اقامت خود (ایزین) ضروری می‌باشد. سفارت در پشت برگه ایزین به شما رسید می‌دهد که پاسپورت شما را دریافت کرده است. پیش از بازگرداندن آن ایزین به پلیس شهر محل اقامت، از آن رسید کپی تهیه کنید. پس از مدتی بعد از تحویل پاسپورت به سفارت پرونده شما به “سازمان بین‌المللی مهاجرت” (IOM) ارسال خواهد شد.

در صورتی که پاسپورت معتبر ندارید، ممکن است تماس دیگری از سفارت با شما برقرار نشود. بنابراین پس از انجام آزمایشات صبر کنید تا پرونده شما به “سازمان بین‌المللی مهاجرت” ارسال شود.
[/expand]

 

[expand title=”مراحل بعدی تا پرواز به کانادا“]پس از ارسال پرونده به آن سازمان، تاریخ پرواز خود را می‌توانید با استفاده از همان شماره پرونده خود در سفارت کانادا و تاریخ تولد در سایت “سازمان بین‌المللی مهاجرت” پیگیری کنید.

پیش از تاریخ پرواز معمولا در چند تماس جداگانه از سوی سفارت کانادا یا “کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل” یا “سازمان بین‌المللی مهاجرت”، تاریخ و آدرس هتلی که باید در استانبول حاضر باشید به شما اطلاع داده خواهد شد. معمولا از شما خواسته می‌شود سه روز پیش از پرواز در استانبول حاضر باشد.

در حال حاضر تمام متقاضیان بازاسکان در کانادا در روزهای آخر حضور در ترکیه در هتل کایا (Kaya Hotel) در نزدیکی میدان آکسارای (Aksaray) استانبول اسکان داده می‌شوند. اگر با شریک زندگی خود هستید، هنگام پذیرش (Check-in) در هتل درخواست اتاق مشترک کنید، گرچه معمولا این اتفاق به صورت خودکار می‎افتد. هزینه این اقامت را کانادا پرداخت می‌کند و هیچگاه از شما طلب نمی‌کند.

شرایط این هتل ممکن است ایده‌آل به‌نظر نرسد، اما برای اسکان 3 روزه مناسب خواهد بود. کلاس‌های آشنایی با فرهنگ که معروف به کلاس‌های کالچر است در همین هتل برگزار می‌شود. گرچه در این کلاس‌ها بیشتر در خصوص انتقال از هتل تا فرودگاه آتاتورک در روز پرواز و لحظات اولیه ورود شما به کانادا توضیحاتی داده می‌شود و کمتر در خصوص فرهنگ و زندگی در کانادا صحبت می‌شود. این کلاس‌ها معمولا تا هنگام صرف ناهار در ساعت 12:30 ظهر ادامه دارد. متاسفانه در موارد اندکی در این کلاس‌ها دیده شده اطلاعات غلطی در خصوص زندگی در کانادا به پناهندگان ارائه شده است؛ گرچه این گفته به این معنا نیست که تمام این اطلاعات نادرست هستند.

سعی کنید پیش از عزیمت به فرودگاه تمام چمدان‌های خود را آماده کرده باشید. برای اطلاعات بیشتر در خصوص میزان بار و موارد مجاز برای ورود به کانادا می‌توانید اینجا و اینجا را مطالعه کنید. انتقال شما و چمدان‌ها از هتل تا فرودگاه آتاتورک توسط “سازمان بین‌المللی مهاجرت” صورت می‎‌گیرد. به یاد داشته باشید که در هنگام تحویل اتاق (Check-out) پاسپورت یا کارت شناسایی خود را از هتل پس بگیرید. همچنین بسیار دقت کنید که وسیله‌ای در اتاق هتل فراموش نکنید، چراکه زمانی برای بازگشت از فرودگاه و برداشتن آن ندارید.

در فرودگاه آتاتورک سعی کنید همراه با گروه خود پیش بروید و به راهنمایی‌های مامور “سازمان بین‌المللی مهاجرت” که برای کمک به شما در آنجا حضور دارد، عمل کنید. روز خسته کننده‌ای در پیش خواهید داشت، بنابراین آمادگی انتظارهای فراوان و در صف ایستادن‌ها را داشته باشید. سفر خوبی برای شما آرزو می‌کنیم.[/expand]

 

آمریکا

امور اجرایی پرونده افرادی که از طرف کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد(UNHCR) برای باز-اسکان به ایالات متحده امریکا فرستاده شده و از سوی امریکا برای بررسی پذیرفته می‌شوند توسط کمیسیون بین المللی کاتولیک حمایت از مهاجرت (ICMC) انجام می‌گیرد. در این بخش مطالبی در خصوص این فرآیند در اختیار پناهندگان دگرباش قرار می‌گیرد برای مطالعه هر بخش روی عنوان آن کلیک کنید:

[expand title=”نشانی ICMC“]شما می‌بایست برای کلیه مراحل اداری خود از این مرحله به بعد به ICMC واقع در شهر استانبول به نشانی زیر مراجعه کنید.

Kore Sehitleri Cad., Mithat Ulu Ünlü Sok. No:19, 34394 Zincirlikuyu, Istanbul, Turkey

Phone : +۹۰ ۲۱۲ ۲۱۹ ۲۰۵۵

Fax : +۹۰ ۲۱۲ ۲۱۹ ۱۶۰۱

Email: info.rsc@icmc.net

بهترین راه دسترسی به این نشانی استفاده از متروی خط M2 استانبول است که از میدان تکسیم تا ایستگاه Gayerttepe می‌رود. در نقشه زیر نشان داده شده که از ایستگاه مذکور، پیاده،کمتر از ۱۰ دقیقه تا محل ICMC راه است.
Picture1
[/expand]

 

[expand title=” پیش مصاحبه ICMC“]زمان مصاحبه را یکی از کارکنان ای سی ام سی با تلفن به شما اطلاع می‌دهد. شما می‌بایست در روز تعیین شده با در دست داشتن مدارکی که در ادامه آمده است، به آدرس فوق مراجعه نموده و در ساعت مقرر که اغلب ساعت ۸:۳۰ صبح است در محل حاضر باشید و حضور خود را اعلام کنید.
هنگام ورود به محل آی سی ام سی لوازم شما بازرسی شده و پس از مطابقت کارت شناسایی شما با لیست افراد، به شما اجازه ورود می‌دهند. (به خاطر داشته باشید که بلیط رفت خود را همراه داشته باشید چون در این مرحله و مراحل بعدی، هزینه رفت و برگشت شما را آی سی ام سی بر اساس تعرفه خود که معادل رفت و برگشت با اتوبوس از شهر محل سکونت‌ پناهنده تا استانبول است می‌پردازد.).
سپس در سالن منتظر می‌مانید تا شما را صدا بزنند. این مدت ممکن است تا ساعات بعد از ظهر هم طول بکشد. هنگامی که نوبت به شما برسد:
– از ۱۰ انگشت شما انگشت-نگاری می‌شود؛ ( در برخی موارد این کار در مصاحبه بعدی انجام می پذیرد)
– قد و وزن شما اندازه‌گیری می‌شود؛
– تصویر چهره شما ثبت می‌گردد.
مدارکی که می‌بایست به همراه داشته باشید:

 • کارت شناسایی اقامت موقت در ترکیه؛
 • پاسپورت، شناسنامه، کارت ملی، کارت پایان خدمت/معافیت
 • مدارک تحصیلی و شغلی درصورتی که از ایران به همراه آورده باشید؛

این پیش‌مصاحبه کمی مفصل‌تر از پیش مصاحبه UNHCR است. به این معنی که مصاحبه‌کننده می‌بایست فرمی ۱۲ صفحه‌‌ای را با پاسخ سوالاتی که نظیرشان در زیر می‌آید تکمیل نماید:

 • نام و نام خانوادگی
 • تاریخ و محل تولد
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • محل تحصیل و نام دبستان-راهنمایی-دبیرستان-دانشگاه-موسسه فنی و حرفه‌ایی
 • تخصص تحصیلی یا شغلی شما
 • نام شهرهایی که در آنها زندگی کرده‌اید و سال مربوطه و نشانی
 • نام و نام خانوادگی پدر و مادر؛ سال تولد والدین؛ محل تولد و وفات؛ شغل والدین؛ منبع درآمد
 • نام خواهر و برادر؛ تاریخ و محل تولد؛ تحصیلات و شغل و آدرس محل زندگی
 • سفرهایی که به خارج از ایران داشته اید؛
 • نام وابستگانی که همراه شما برای سفر از ایران خارج شدند؛
 • محل سکونت شما پس از خروج از کشور؛
 • ادرس دقیق محل سکونت؛
 • مدت اقامت خارج از ایران؛
 • نوع رابطه‌ی شما با اشخاصی که در سفر به خارج با آنها ارتباط برقرار کرده اید؛
 • علت سفر، و ملاقات؛
 • وسیله‌ی نقلیه‌ای که برای سفر به خارج از ایران از آن استفاده کردید؛‌
 • محل خدمت در دوره‌ی سربازی؛
 • نام و شماره واحد در دوره‌ی سربازی؛
 • نام مسوول/مافوق شما در دوره‌ی سربازی؛
 • آیا در دوره آموزشی و خدمت سربازی از اسلحه استفاده کرده‌اید؟ توضیح دهید.
 • علت خروج از ایران و درخواست پناهندگی؛
 • توضیح خطراتی که در صورت بازگشت به ایران با آن مواجه خواهید شد؛
  – توجه داشته باشید که افسر پرونده، شرح خلاصه‌ای از پرونده شما در UNHCR را در دست دارد. بدیهی است اطلاعاتی که در مصاحبه با آی سی ام سی ارائه می‌کنید می‌بایست با مطالبی که در پیش مصاحبه و مصاحبه UNHCR مطرح نموده‌اید همخوان باشد. در این مرحله از بیان مطالب اضافه‌ در صورتی که از شما پرسیده نشده، ‌خودداری کنید.در صورت داشتن همسر تمام سوالات مطرح شده در بالا که وی به نوعی از آنها اطلاع دارد، از او نیز پرسیده می‌شود. از زوج‌های همجنسگرا همانند UNHCR جداگانه پیش‌مصاحبه به عمل می‌آید.در پایان اطلاعاتی که در ضمن پاسخ‌های خود در این مصاحبه ارایه‌ داده‌اید برای شما مرور شده و ترجمه‌ی آن به زبان انگلیسی پرینت شده و به امضای شما می‌رسد.
همچنین از شما خواسته می‌شود که چنانچه در امریکا اسپانسر دارید، وی را به ICMC معرفی کنید. فرمی در اختیار شما قرار داده می‌شود که اطلاعات مربوط به اسپانسر خود را در آن وارد کنید. این فرم را از اینجا نیز می‌توانید دانلود کنید.
 لازم به توضیح است که اسپانسر در قبال شما هیچ گونه وظیفه‌ای جز حمایت روحی ندارد.
 اداره باز-اسکان، در صورتی که اسپانسر شما از اعضای درجه اول خانواده‌ی شما باشد شما را در همان شهری که وی ساکن است بازاسکان می‌دهد ولی تضمینی برای باز-اسکان در شهر و ایالت واحد در صورتی که اسپانسر از اقوام یا دوستان و آشنایان پناهنده باشد، وجود ندارد.در پایان مصاحبه به شما برگه‌ای داده‌ می‌شود که در آن شماره پرونده‌تان در ICMC که با حروف TU- آغاز می‌شود ذکر شده است که می‌توانید از طریق این لینک مراحل پیشرفت پرونده خود را چک کنید. . این برگه را باید تا آخرین مرحله نگهداری کنید.
پس از اتمام این جلسه در سالن انتظار منتظر می‌مانید تا افسر پرونده اطلاعات را مرور کند. در صورت کامل بودن اطلاعات مورد نیاز به شما اجازه خروج از ساختمان را می‌دهند. پس از بازگشت به شهر محل اقامت‌تان در ترکیه، یک بازه‌ زمانی بین ۲ تا ۷ ماه منتظر می‌مانید تا برای مصاحبه USCIS با شما تماس گرفته شود. تلفن همراه خود را همواره روشن و در دسترس نگاه دارید. شکیبا باشید.[/expand]

 

[expand title=”مصاحبه United States Citizenship and Immigration Services -USCIS“]این مصاحبه بین پناهنده‌ها به ICMC2 معروف است. برای شرکت در این مصاحبه تمامی مدارکی که در مرحله پیش‌مصاحبه ارائه نموده بودید را همراه داشته باشید و چنانچه مدرکی به مدارک‌تان افزوده شده آن را نیز در این مرحله ارائه نمایید.
در ابتدای مصاحبه پس از احراز هویت، از شما خواسته می‌شود که بایستید و قسم بخورید که در طول مصاحبه حقیقت را می‌گویید و جز حقیقت چیزی نمی‌گویید.
سوالاتی که از شما در این مصاحبه پرسیده می‌شود ۲ بخش دارد:
بخش اول: سوالات امنیتی
در این بخش از شما سوالاتی پرسیده می‌شود که مربوط به مسائل امنیتی است و دپارتمان امنیت ملی Department of Homeland Security-DHS پاسخ‌های شما را بررسی خواهد کرد. شما می بایست به سوالاتی از قبیل:

 • آیا تا به حال نام خود را تغییر داده‌اید؟
 • آیا سربازی رفته‌اید؟ (اگر پاسخ شما مثبت باشد سوالات جداگانه‌ای از شما پرسیده خواهد شد.).
 • آیا با گروه‌های مسلح در ارتباط بوده‌اید؟
 • آیا خود و خانواده‌تان عضو گروه‌های مسلح و تروریستی بوده‌اید؟
 • آیا برای گروه‌های مسلح و تروریستی امکانات و یا کمک فراهم کرده‌اید؟
 • آیا قصد براندازی دولت امریکا را دارید؟
 • آیا در امریکا قصد تن‌فروشی دارید؟
 • آیا برای این مصاحبه از جایی/کسی مشاوره گرفته‌اید؟
 • آیا برای این مصاحبه/ مصاحبه‌های قبلی به کسی یا سازمانی پول پرداخته‌اید؟
 • آیا تا کنون دستگیر، زندانی، و مجازات شده‌اید؟
 • تا کنون در جایی از شما انگشت‌نگاری به عمل آمده است؟
 • به چه کشورهایی سفر کرده‌اید؟ تاریخ و دلیل سفر خود را توضیح دهید.
 • شغل/شغل‌های قبلی شما چه بوده است؛ حقوق خود را از کجا دریافت می‌کردید، شرح وظایف
 • و …

پاسخ دهید.
سوالات مربوط به سربازی

 • ارگان خدمت سربازی؛
 • طول، محل و زمان دوره آموزشی؛
 • اسلحه سازمانی؛
 • نوع آموزش‌های رزمی که دریافت نمودید؛
 • محل ادامه خدمت؛
 • درجه، رسته، سمت، وظایف، نام فرمانده، درجه فرمانده؛
 • مافوق مستقیم شما که بود؟ به چه کسی گزارش می‌دادید؟
 • یک روز کاری خود در محل خدمت سربازی را تشریح کنید.

بخش دوم: سوالات مربوط به پرونده
سوالات این بخش همان سوالاتی هستند که در مصاحبه با UNHCR از شما پرسیده شده است. ممکن است مصاحبه‌کننده در این بخش از شما سوالات بیشتر یا کمتری نسبت به مصاحبه UNHCR بپرسد.
عمده سوالات درباره دلایل خروج از کشور برای درخواست پناهندگی و عواقب بازگشت به کشور است. توجه داشته باشید که تناقض بین گفته‌های شما در مصاحبه UNHCR و پیش مصاحبه ICMC می‌تواند مشکل‌ساز باشد.
در این مرحله نیز می‌توانید اطلاعات اسپانسر خود را بر اساس فرمی که در بالا ارائه شد، به ICMC ارائه کنید.
پس از اتمام این جلسه در سالن انتظار منتظر می‌مانید تا افسر پرونده اطلاعاتی که از شما دریافت شده را مرور کند. در صورت کامل بودن اطلاعات به شما اجازه خروج از ساختمان را می‌دهند. در غیر این صورت ممکن است از شما بخواهند که مجددن به اتاق مصاحبه بروید.
پس از بازگشت به شهر محل اقامت‌تان در ترکیه می‌بایست منتظر بمانید تا با شما از طریق تلفن یا ایمیل، برای شرکت در کلاس‌های تطابق فرهنگی و معاینات پزشکی، تماس گرفته شود. تلفن همراه خود را همواره روشن و در دسترس نگاه دارید. این بازه زمانی بسیار متغیر است. بررسی پرونده برخی افراد توسط DHS ممکن است بیشتر از ۶ ماه طول بکشد و برخی از افراد در کمتر از ۱ ماه برای مرحله بعد دعوت شوند.
[/expand]

 

[expand title=”کلاس‌های تطابق فرهنگی و معاینات پزشکی“]این دوره در میان پناهندگان به “مدیکال و کالچر” معروف است. معمولن طی ۴ روز برگزار می‌شود. به مدت سه شب و چهار روز برای شما از سوی ICMC هتل رزرو می شود.
طی تماس تلفنی به شما گفته خواهد شد که در تاریخ معینی که اغلب یک روز دوشنبه است در ساعت ۸ صبح در محل ساختمان ICMC حاضر باشید. دریافت این تماس به این معنی است که شما مرحله بررسی DHS را پشت سر گذاشته‌اید.
سه روز از این دوره به کلاس‌های تطابق فرهنگی اختصاص دارد که مطالب زیر در آن آموزش داده می‌شود:

 • آشنایی مختصر با فرهنگ ایالات متحده؛
 • آشنایی مختصر با قوانین ایالات متحده؛
 • آشنایی با برنامه‌های حمایتی دولت امریکا برای پناهندگان؛
 • آشنایی با وظایف آژانس باز- اسکان و خدمات آن؛
 • حقوق و وظایف شما به عنوان پناهنده؛
 • شرایط دریافت گرین‌کارت و شهروندی امریکا؛
 • آشنایی با فرآیند پرواز، میزان بار مجاز برای پرواز، اندازه چمدان و مواد مجاز و غیر مجاز؛

شما می‌توانید فایل پی دی اف کتابچه آموزشی این دوره را از اینجا دانلود نموده و فیلم آموزشی جمع بندی مطالب دوره تطابق فرهنگی را در اینجا مشاهده کنید. در پایان دوره به شما گواهی شرکت در دوره آموزشی و کتابچه آشنایی با ایالات متحده به زبان فارسی ارائه‌ می‌شود.
در یکی از این چهار روز برای انجام معاینات پزشکی به کلینیک Med Mar در مقابل بیمارستان امریکایی استانبول می‌روید. این معاینات شامل اندازه‌گیری قد، وزن، فشار خون، آزمایش خون، عکس قفسه سینه، معاینه بدنی و دریافت پیشینه پزشکی شما می‌باشد. ممکن است به دلایلی که در آزمایش خون و یا عکس قفسه سینه مشخص شده باشد،‌ از شما بخواهند مجددن برای بررسی‌های بیشتر مراجعه کنید.
در پایان ساعت اداری روز چهارم می‌توانید به شهر محل اقامت خود در ترکیه بازگردید. برای این چهار روز لباس کافی به همراه داشته باشید. لازم به ذکر است که آمد و شد شما از هتل به ICMC و کلینیک MedMar توسط سرویس‌هایی که توسط ICMC تدارک دیده شده انجام می‌پذیرد.
پس از گذراندن مرحله قبل، باید منتظر باشید تا آخرین چک امنیتی شما نیز انجام شود. پس از آن پرونده شما از ICMC به سازمان بین المللی مهاجرت International Organization of Migration-IOM که وظیفه تامین پرواز را بر عهده دارد، ارجاع می‌شود. از این مرحله به بعد می‌توانید با شماره پرونده خود که ابتدای آن حروف TU-‌ دارد پروفایل خود در سایت IOM را چک کنید. تاریخ پرواز شما در این سایت نمایش داده خواهد شد.
اطلاعات لازم در زمینه میزان بار مجاز، اندازه چمدان و موارد مجاز و غیز مجاز در پرواز را می توانید از اینجا دانلود کنید. جزییات بیشتر در زمینه پرواز در کلاس‌های تطابق فرهنگی به شما آموزش داده می‌شود.[/expand]

استرالیا

از زمانی که پناهنده‌ای که از سوی UNHCR به عنوان پناهنده تایید می شو و  برای مصاحبه به سفارت استرالیا دعوت می‌شود تا زمانی که ترکیه را به مقصد استرالیا ترک می‌کند، حدود یکسال تا یک سال و نیم طول می‌کشد، و به این ترتیب مدت اقامت پناهنده‌ی دگرباش که معمولا بین یک‌سال تا یک‌‌سال و نیم به طول می‌انجامد، به سه سال نیز می‌رسد.