مراجعه به شهر تعیین شده و ثبت نام اداره‌ی مهاجرت

پس از ثبت نام در آسام،  دو هفته وقت دارید تا به شهر مزبور بروید، و خود را به دفتر اداره مهاجرت معرفی کنید. اگر بیماری خاصی دارید یا تحت مداوا هستید حتما به دفتر آسام و اداره مهاجرت اطلاع دهید

اداره مهاجرت به شما وقتی برای مصاحبه می‌دهد، یا همان روز با شما مصاحبه می‌کند و پس از بررسی مدارک شناسی، برگه‌ی UNHCR، نام شما را به عنوان مقیم موقت در ترکیه ثبت می‌کند. توجه داشته باشید که حتما قبل از تحیل هر مدرکی به اداره پلیس،‌ از آن مدارک کپی بگیرید. دربخش اتباع بیگانه در شهرهای مشخص شده:

 • از شما مدارکی را که به همراه خود آورده اید درخواست می کنند.و پس از ثبت، اصل مدارک دیگر را به شما بر می گردانند.
 • اثر انگشت و عکس شما را می گیرند.
 • فرم اظهارنامه ای را در رابطه با حقوق و وظایف شما در طی مدت اقامتتان در ترکیه به شما می دهند.
 • فرم ثبت نام شما را در صورت لزوم با کمک مترجم پر می کنند.
 • تاریخ مصاحبه به شما می دهند. این مصاحبه بر اساس قوانین می‌بایست طی در طی 60 روز پس از ثبت نام شما در بخش اتباع بیگانه انجام می‌شود. ولی به دلیل ازدحام بسیار زیاد پناهجویان، گاه در تاریخی بیش از یک سال هم در نظر گرفته می شود.
 • از شما درخواست می شود که آدرس خود را در آن شهر در اختیار بخش اتباع بیگانه قرار دهید.
 • به شما در مورد روزهای حضور در پلیس برای امضاء اطلاع می‌دهند.
 • به شما و هر عضو خانواده کارت شناسایی رایگان که اصطلاحا کیملیک سفید نامیده می شود، داده می شود.
 • .لطفآ توجه داشته باشید که در صورت عدم ثبت نام نزد مقامات ترکیه مصاحبه تعیین وضعیت پناهندگی شما درکمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد انجام نخواهد شد.

اجازه اقامت

خارجی ها در ترکیه باید اجازه اقامت برای ماندن قانونی در این کشور دریافت کنند. در قوانین جدید اداره مهاجرت ترکیه، مالیات اقامت در ترکیه برای پناهندگان حذف شده و پناهندگان بطور رایگان اجازه اقامت در ترکیه را دریافت می کنند.

شماره شناسایی (T.C  No)

به منظور دستیابی به خدمات پزشکی، تحصیلی و اجتماعی از شما درخواست میشود که شماره شناسایی مخصوص خارجیان را ارائه دهید. شماره شناسایی به هر خارجی که دارای ۶ ماه اجازه اقامت باشد داده می‌شود و  طبعا چون تمامی پناهندگان بیش از این زمان در ترکیه اقامت خواهند داشت از ابتدا این شماره برای آنها صادر می شود. این شماره در کارت شناسایی اصلی که پس از مصاحبه پلیس برای شما صادر خواهد شد، درج می‌شود.

تهیه مسکن:

اولین کار شما پس از ورود به شهری که سازمان ملل برای اقامت شما تعیین کرده، مراجعه به بنگاه، یا وبسایت‌های بنگاه املاک یا وبسايت هاي بنگاه املاك است(www.sahibinden.com). است. اجاره‌ی خانه کار بسیار سختی است زیرا می‌بایست خانه یا اتاق مناسب با بودجه‌ای که دارید پیدا کنید. به دلیل این که با محیط آشنا نیستید ممکن است خانه ای نامناسب را با اجاره‌ای بیشتر از حد معمول به شما اجاره بدهند.

بعضی از صاحبان خانه‌ها، در شهرهای پناهنده‌پذیر ترکیه مایل نیستند به دگرباشان (همجنس‌گرایان، دوجنس‌گرایان، تراجنسی‌ها) جنسی خانه اجاره بدهند. موارد معدودی بوده که صاحب‌خانه پس از اطلاع از گرایش جنسی یا هویت جنسیتی پناهنده خانه را پس گرفته و مبلغ دریافتی اجاره بها و رهن یکساله را پس نداده است. در این موارد پلیس کمک زیادی به پناهنده نمی‌تواند بکند.

برای کشیدن خط اینترنت در خانه، پناهنده می‌بایست با پاسپورت یا کارت شناسایی خود به یکی از شرکت‌های مخابرات مراجعه کند. هزینه دریافت اینترنت در شهرهای مختلف متفاوت است اما شرکت TTnet در حدود ماهیانه 75 لیر آن را ارایه مینماید. در حال حاضر TTnet تنها ارایه دهنده خدمات به خارجی ها می باشد. سپس بايد صبر كنيد تا نوبت پيش مصاحبه شما درUNHCR برسد.

خدمات اجتماعی برای پناهندگان در ترکیه

در ترکیه کمپ پناهندگی وجود ندارد. هزینه‌های زندگی از اجاره و خوراک و رفت و آمد و دیگر هزینه‌های زندگی به عهده‌ی خود پناهنده است. همچنین در ترکیه هزینه‌های درمانی به عهده‌ی خود پناهنده است. پس از دریافت کیملیک در مراکز دولتی رایگان است. توجه داشته باشید اگر پیش از ورود به ترکیه در صورت امکان حرفه ایی یاد بگیرید. این موضوع به شما در پیداکردن کار کمک زیادی می‌کند.

شماره شناسایی

به منظور دستیابی به خدمات پزشکی، تحصیلی و اجتماعی از شما درخواست میشود که شماره شناسایی(T.C Number)  مخصوص خارجیان را ارائه دهید. شماره شناسایی به هر خارجی که دارای ۶ ماه اجازه اقامت باشد داده میشود.  ممکن است در صورت احتیاج یا درخواست شما برای خدمات پزشکی و روانشناسی به درمانگاه فرستاده شوید. خدمات درمانی به کلیه کسانی که مصاحبه پلیس خود را گذرانده‌اند از طریق “بیمه همگانی خدمات درمانی” دولت ترکیه ارائه می‌شود.

نکات مهم

در طی کلیه مراحل مراحل شما باید:

   در مصاحبه ها حضور داشته باشید.

  حقیقت را گفته و در مصاحبه همکاری لازم را بعمل آورید.

    مدارک لازم را در رابطه با مشکل خود به همراه داشته باشید.

   در مدت اقامت در ترکیه قوانین و مقررات این کشور را رعایت کنید.

   شهر محل اقامتتان را بدون اجازه بخش اتباع بیگانه ترک نکنید.

   حقایق را بیان کرده همکاری نمایید.

   اگر مدارکی در رابطه با پرونده خود به همراه دارید تسلیم نمایید.

   اعضاء خانواده خود را که همراه شما هستند معرفی کنید. بزرگسالان بطور جداگانه مصاحبه خواهند شد.

   صبور باشید. سلسله مراتب کار شما اعم از مصاحبه و گرفتن نتیجه آن، و در صورت شناخته شدن بعنوان پناهنده، مراحل جایگزینی شما ممکن است تا سه سال طول بکشد.بخاطر شرایط فردی پرونده، این مدت میتواند طولانی‌تر شود.

بازگشت داوطلبانه:

 اگر می خواهید به طور داوطلبانه به کشور خود بازگردید، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، در صورتی که بازگشت به کشورتان امکانپذیر باشد، در شرایط خاص کمک‌هایی را فراهم می کند.

توصیه می شود:

 • در طول اقامتتان در ترکیه بدنبال فرصتهایی به منظور یادگیری زبان ترکی باشید. یادگیری زبان ترکی به اندازه ای در زندگی روزمره به شما کمک کرده و امکان شرایط بهتری را برای شما فراهم میکند. بیاد داشته باشید که بر خلاف انتظارتان شما ممکن است در ترکیه بیش از انچه فکر می کنید بمانید. زبان ترکی را می توانید از طریق مراکز آموزش عمومی (هالک ایتیم مرکزی ) در شهر محل سکونتتان بیاموزید. این کلاسها رایگان می باشد و محدودیت سننی ندارد. می توانید از پلیس اتباع بیگانه در این مورد کسب اطلاع کنید.
 • در طول اقامتتان در ترکیه، همانند اتباع خارجی دیگر، باید به آداب و رسوم کشور میزبان احترام بگذارید.
مراجعه به شهر تعیین شده و ثبت نام پلیس (همین صفحه)