حضور ایرکو در جشنواره‌ی روز خانواده‌ی ایرانی تورنتو

حضور ایرکو در جشنواره‌ی روز خانواده‌ی ایرانی تورنتو

تهیه  و تنظیم گزارش: الینا آذری

جشنواره‌ی روز خانواده در ۲۳ جولای ۲۰۱۶ در میدان مل‌لست‌من تورنتو با شرکت سازمان دگرباشان جنسی ایران از ساعت ۱۲ ظهر تا ۱۰ شب برگزار شد. ایرکو در این مراسم اولین حضور خود را در بین نمایندگان شرکت‌های تجاری و خدماتی مختلفی تجربه کرد که در این جشنواره هر یک از غرفه‌ای برای عرضه‌ی محصولات و خدمات خود برخوردار بودند.

در این جشنواره‌ي همراه با موسیقی زنده و برنامه‌های مختلف سرگرم‌کننده، حضور سازمان دگرباشان  جنسی ایران از جهات بسیاری حائز اهمیت بود.  حضور چهار تن از دگرباشان ایرانی به عنوان نمایندگان ایرکو و اعضای جامعه‌ی دگرباشان برای همه حاضران فرصتی فراهم کرده بود تا در  فضایی دوستانه و صمیمی  رودرو با ایرانیانی هم‌صحبت شوند که شاید تا به حال از نزدیک فرصت گفت‌وشنود با دگرباشان را نداشته‌اند.

 در خلال گفت‌وگوها ایرانیان ساکن کانادا با بخشی  از جامعه‌ی ایرانی روبرو شدند که به دلایل مختلف در ایران و نیز در مجامع ایرانی هراس از حضور در چنین مراسم عمومی را داشته‌اند؛ اما اکنون در میان دیگران می‌توانستند دغدغه‌های خود را مطرح کنند و به نادانسته‌های دیگران درباره مسائل مربوط به جامعه‌ی دگرباش پاسخ دهند. در همین راستا با ارائه‌ی بروشورها، مقالات آموزشی و عرضه‌ی لیست کتاب‌های انتشارات گیلگمشان که توسط خانواده‌ی دگرباشان تهیه شده‌اند، باب هم‌کلامی‌های بیشتر گشوده شد.

البته پوشیده نماند که عده‌ای با کنجکاوی  آهسته از غرفه نظاره‌کنان گذر می‌کردند ولی تمایلی به صحبت کردن نشان نمی‌دادند. عدهای توقف می‌کردند و به گفت‌وگوهای دو طرفه‌ی ما با دیگران گوش می‌دادند، و عده‌ای هم به صورت جدی و علاقمند بحثی را با یکی از نمایندگان پیش می‌گرفتند. این گفت‌وگوهای دو طرفه علاوه بر این که برای دیگران جنبه‌ی آموزشی و آگاهی‌رسانی داشت، برای نمایندگان نیز جنبه ی آگاهی بخشی داشت و امکان ارزیابی درک عمومی ایرانیان ساکن کانادا از مساله‌ی هویت دگرباشان جنسی را فراهم می‌نمود.

تمام اعضای دگرباش شرکت‌کننده در این مراسم، بر این مساله توافق داشتند که اولین حضور عمومی  در این جشنواره بسیار خرسندکننده بود، اما بر این نتیجه نیز تاکید داشتند که یکایک اعضای جامعه دگرباش به عنوان افراد مسئول در برابر زیست اجتماعی آینده خود راهی طولانی برای رسیدن به  جامعه‌ای امن و عاری از تبعیض و خشونت و دگرباش‌ستیزی در پیش رو دارند؛  و افزایش میزان پذیرفته شدن در جامعه‌ی ایرانیان نیازمند فعالیت‌ها و تجربه‌های شخصی و عمومی تک تک آنان است.

به نظر می‌رسد اکنون زمان آن فرا رسیده است  قدم پیش بگذاریم و جامعه‌ی اکثریت را متوجه حضور خود سازیم و سعی کنیم با آگاهی‌رسانی صحیح و پاسخ‌گویی به سوال‌های مردم، تصویر اشتباه ترسیم شده در ذهن جامعه را اصلاح نماییم.

به عنوان نکته شایان ذکر باید به تراکم جمعیت در برابر غرفه اشاره کرد که گاه باعث شد قادر به پاسخگویی به همه پرسش‌ها و سوالات نباشیم. هرچند به میزان توانایی حداکثری و همکاری چهار عضو فعال موفق شدیم تا به صورتی پاسخگو باشیم که برای همه‌ی شرکتکنندگان مشتاق قابل استفاده باشد.

 همچنین با ارائه‌ی بروشورهای مرتبط به سوالهای اشخاص دیگر مندرج در سایت و ارائه‌ی آدرس وبسایت و ایمیل ایرکو آمادگی خود را برای تعامل و گفت‌وگوهای بیشتر اعلام کردیم.


متاسفانه با تمام تلاش‌های یادشده و شکل‌گیری گفتگوهای مفید، از میان حاضران دو فرد  به شکلی برجسته، دگرباش هراسی خود را آشکارا ابراز کردند اما با واکنش دوستان دگرباش که همراه با احترام بود مواجه شد و تاییدی دوباره بر مدعای اصلی ایرکو بر نقش ناآگاهی در شکل‌گیری باورها و کنش‌های هوموفوبیک شد. البته در پی این ماجرا برخی حضار به تقدیر و تشویق از نحوه برخورد با این افراد پرداختند و بر لزوم حضور جامعه دگرباش در مجامع عمومی تاکید کردند.  استدلال اساسی این افراد به منظور  حضور بیشتر مبتنی بر آن بود که معرفی بیشتر و بهتر جامعه‌ی دگرباش  به مردم در واقع کارکردی دو گانه دارد یعنی هم پاسخ سوال‌های خود درباره‌ی جامعه‌ی دگرباشان را خواهند یافت و هم با حضور  دگرباشان در جامعه این شبهه برطرف خواهد شد که اساسن هویت این دسته از افراد چیست و دیگر آنها را افرادی “اشتباهی” قلمداد نخواهند کرد. در این میان بازدیدکننده‌ی دیگری نیز به این نکته اشاره کرد: «اگر مردم به این آگاهی برسند که بتوانند  با «خود واقعی»شان روبروشوند و متوجه باشند که علاقه و گرایش واقعیشان به چه جنسی‌ست، دیگر بسیاری از ازدواج‌های ناموفق و مشکلات اجتماعی خانوادگی ایرانیان وجود نخواهد داشت.»

همچنین حضور ما در چنین فضایی توجه رسانه‌های داخلی و خارجی را نیز به خود جلب کرد و نمایندگان ما با شبکه‌های تلویزیونی و گزارشگران مختلف مصاحبه‌هایی ارزشمند داشتند. یکی از نمایندگان ما به دعوت برگزارکنندگان جشنواره مصاحبه‌ای برای معرفی ایرکو به جامعه‌ی ایرانیان حاضر در مراسم داشت که هم با ابراز علاقه حضار مواجه شد  و هم عده‌ای را بر آن داشت تا با چه به صورت زبانی و چه غیرزبانی ما را متوجه این سازند که از نظرشان ما پذیرفته‌شدگان جامعه ایرانیان هستیم.

ایرکو وظیفه‌ی خود می‌داند از برگزارکنندگان این جشنواره برای فراهم کردن چنین فرصتی مغتنم و در اختیار قرار دادن غرفه‌ای رایگان مراتب سپاسگزاری خود را اعلام کند و نیز آمادگی خود را برای حضور در دیگر گردهمایی‌های ایرانیان خارج از کشور ابراز دارد.

ایده‌ی اساسی فعالیت‌های ما در ایرکو و نیز دوستان دگرباش آن است تا از حق «متفاوت بودن» در گرایش جنسی دفاع کند و همزمان خود را  به طور برابر و بدون هراس شهروندی در کنار دیگر شهروندان حس کند. همه‌ی انسان‌ها حق برخورداری از یک زندگی سالم و سرشار از امنیت دارند و اگرچه زمانی در روند دگرگونیهای فعالیتهای حقوق بشری از دگرباشان به عنوان اقلیت یاد می‌شد؛ اما به نظر می‌رسد کم بودن در تعداد را نباید به معنای دست‌کم گرفتن حقوق انسانی و کوچک‌داشتِ ارزش انسانیت قلمداد کرد. دگرباشان جنسی قبل از اینکه با هویت جنسی خود به عنوان اقلیت شناخته شوند، تنها شایسته‌ی عنوان «انسان» هستند.