شرکت Paypal ایجاد مرکز جهانی عملیاتی شارلوت در کارولینای شمالی را به علت وضع قوانین تنفرآمیز بر علیه افراد دگرباش جنسی، لغو کرد.

شرکت Paypal ایجاد مرکز جهانی عملیاتی شارلوت در کارولینای شمالی را به علت وضع قوانین تنفرآمیز بر علیه افراد دگرباش جنسی، لغو کرد.

نظر شما در مورد  نقشی که صاحبان صنایع و کسب و کارهای بزرگ می‌توانند در تحقق برابری و آزادی ایفا کنند چیست؟ اگرچه بسته به ساختار اقتصادی هر کشوری چنین تاثیراتی می‌تواند قابل توجه و یا کم‌رنگ باشد، ولی همواره نمونه‌هایی از آن را در هر جامعه‌ای می‌توان مثال زد. در دهه‌ی اخیر بسیاری از شرکت‌های بزرگ در ایالات متحده با شعار ایجاد فضای برابر برای همه‌ی افراد، به جنگ تبعیض علیه اقلیت‌ها از جمله دگرباشان رفته‌اند. حتی با در نظر گرفتن مانورهای تبلیغاتی و سود قابل توجهی که ممکن است از به کارگیری نیروی بالقوه‌ی این اقلیت‌ها به دست بیاورند، منصفانه است که بگوییم این یک همراهی و حمایت تا اینجا بُرد-بُرد بوده است. اقدام جالب توجه شرکت PayPal در ایالت کارولینای شمالی نمونه‌ای خواندنی‌ است:    

ماه گذشته، پت مک کروری، فرماندار ایالت کارولینای شمالی در امریکا قانونی را امضا کرد که به موجب آن همه قوانین محلی‌ای که از حقوق اقلیت‌های جنسی حفاظت می‌کند، لغو شد. این قانون به کارفرمایان اجازه می‌دهد بر اساس باور مذهبی خود، به اعمال تبعیض بر علیه افراد گی، لزبین، دوجنسگرا و تراجنسی بپردازند. قانون جدید همچنین استفاده‌ی دانش‌آموزان تراجنسی را از سرویس بهداشتی ترجیحی خود منع می‌کند.

صبح امروز بیانیه‌ای از سوی شرکت پی‌پال -که یک ابرشرکت در زمینه پرداخت‌های اینترنتی است-صادر و طی آن اعلام شد که طرح پیشین این شرکت برای ایجاد مرکز جدید جهانی عملیاتی در شارلوت، بزرگترین شهر این ایالت، در اعتراض به تصویب این قانون، لغو شده است.

در بیانیه این شرکت آمده‌ است:

دو هفته‌ِی پیش، شرکت پی‌پال اعلام کرده بود که در صدد است یک مرکز عملیات جدید جهانی در شارلوت راه‌اندازی کرده و بیش از 400 فرد باتجربه را در این مرکز به کار گیرد. مدت کوتاهی پس از آن، مقررات جدید بطور ناگهانی در ایالت کارولینای شمالی تصویب شد که خفاظت از حقوق شهروندان گی، لزبین، بایسکسوال و ترنس‌جندر را لغو کرده و برابری حقوق این بخش از اعضای جامعه‌ی ما، مبتنی بر این قانون نادیده انگاشته می‌شود.

قانون جدید منجر به تداوم تبعیض شده و ناقض اصول و ارزش‌هایی است که محور اهداف و فرهنگ سازمانی شرکت پی‌پال را شکل داده است. در نتیجه، پی پال از توسعه فعالیت خود در شارلوت منصرف شده است.

این تصمیم ارزش‌های عمیق ‌پی‌پال و باور راسخ ما بر این که باید با همه افراد بطور برابر و توام با احترام و عزت رفتار شود را منعکس می‌کند. این اصول مبنی بر عدالت و برابری، قلب تپنده‌ی همه چیزهایی است که ما در پی دستیابی به آن هستیم و به عنوان یک شرکت به پای آن ایستادگی می‌کنیم. این اصول ما را وادار به عکس‌العمل در برابر تبعیض می‌کند.

تصمیم ما تصمیمی شفاف و خالی از ابهام است.  ولی ما از این که فرصت مشارکت در جامعه‌ی شارلوت و برخورداری از افراد باتجربه و با استعداد این منطقه را از دست خواهیم داد، ناراحتیم. به عنوان یک شرکت که بر این اصل که هر کسی شایسته برخورداری از زندگی به دور از ترس از تبعیض -آن‌هم به دلیل ساده‌ی “خودش” بودن- می‌باشد، متعهد است، کارفرما بودن در کارولینای شمالی، جایی که اعضای تیم ما حقوق برابر در پوشش قانون را نداشته باشند، غیرقابل دفاع است.

در عین حال که ما محل جایگزینی برای مرکز عملیاتی خود جستجو خواهیم کرد، به همکاری با جامعه‌ی دگرباش در کارولینای شمالی برای غلبه بر این مقررات تبعیض‌آمیزدر کنار همه آنانی که به برابری متعهد هستند، ادامه خواهیم داد.

ما بطور قاطع به تعهدمان به برابری و دربرداری و اعتقاد بر این که با زندگی و کردار بر اساس ارزش‌هایمان می‌توانیم تغییر ایجاد کنیم، پایبندیم. این روشی درست برای کارمندان، مشتریان و جامعه‌ی ماست.

دان شولمن،‌ مدیرعامل شرکت پی‌پال

حالا سوالی که رسانه ها از صاحبان کسب و کارهای محلی و کوچک می‌پرسند این است که شما در نظر دارید چه قدم‌هایی برای تحقق برابری و مبارزه با تبعیض بردارید؟

لینک به منبع