سازمان ایرکو به مدت یک‌ سال پرونده‌ی جدیدی از پناهجویان دگرباش نخواهد پذیرفت.

سازمان ایرکو به مدت یک‌ سال پرونده‌ی جدیدی از پناهجویان دگرباش نخواهد پذیرفت.

سازمان دگرباشان جنسی ایران از سال 2007 تاکنون بطور مستمر با دگرباشانی که ایران را به قصد پناهندگی به مقصد ترکیه ودیگر کشورها ترک میکردند در ارتباط بوده و به این افراد در زمینه‌ی پناهندگی مشاوره داده است.  همچنین پرونده افراد را به نمایندگی از آنان در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، سفارت و اداره‌ی مهاجرت کشورهای پناهنده‌پذیر، پیگیری نموده است.

به دلایل مختلف سیاسی-اجتماعی طی این سال‌ها هم‌راستا با دیگر پناهجویان، تعداد پناهجویان دگرباش هم افزایش یافته است. متاسفانه سازمان ایرکو به دلیل تعداد محدود نیروی انسانی در بخش پناهندگی برای مدت موقت امکان دریافت پرونده جدید را ندارد.

لذا بر اساس تصمیم شورای ایرکو، این سازمان از تاریخ 10 آوریل  2016 (22 فروردین 1395) به مدت یک سال پرونده‌ی جدیدی از پناهندگان دگرباش را نخواهد پذیرفت.

طی این یک سال سازمان ایرکو:

  • پرونده‌های قبلی که برای پیگیری و رسیدگی در دست دارد را با فرصت و توان بهتری دنبال خواهد نمود.
  • به ارتباط بیشتر با سازمان‌های ذیربط با پناهندگی برای بهبود وضعیت پناهجویان و تسهیل فرآِیند پناهندگی ادامه خواهد داد.
  • البته نظر به اینکه کار ویژه‌ی ایرکو صرفن متمرکز بر روی پروژه‌های در دست اجرا در بخش پناهندگی نیست و سالیان گذشته نیز در بخش‌های مختلف فرهنگی از جمله انتشار کتب، مجلات، مطالب آموزشی، وبسایت ایرکو و … مشغول به فعالیت بوده است، این فعالیت‌ها کماکان ادامه خواهد یافت و در انتظار دستان گرمی است که صمیمانه به آینده‌ی روشن نگاهی امیدوارانه دارند تا از طریق تهیه و اجرای پروژه‌های مختلف جامعه دگرباش ایرانی را در حوزه‌های متفاوت یاری رسانند.

در پایان لازم به تاکید است که هیچ گونه نگرانی برای پناهجویانی که پرونده‌ی آنان در حال حاضر از طریق ایرکو پیگیری می‌شود وجود نخواهد داشت و خدمات کارگروه پناهندگی سازمان همچون گذشته به آنان ارائه خواهد شد.

طی این یک سال ایرکو این امکان را خواهد داشت تا به تعداد بسیار محدودی از پناهجویانی که به تازگی وارد ترکیه شده‌اند وشرایط ویژه دارند خدمات مشاوره و پیگیری پناهندگی ارائه دهد که چگونگی آن در آینده اعلام خواهد شد.

سازمان ایرکو متاسفانه امکان معرفی و یا تایید دیگر مجامعی را ندارد که مدعی ارایه‌ی خدمات مشاوره‌ی پناهندگی به پناهجویان هستند. درضمن ایرکو وظیفه‌ی خود می‌داند به پناهجویان دگرباش تازه‌وارد در رابطه با مشاوره‌های غیرحرفه‌ای و نادرستی که ممکن است ازسوی دیگر پناهجویان یا افراد سودجو ارائه شود، هشدار بدهد.

خواهشمند است چنانچه سوالی در این زمینه دارید فقط از طریق ایمیل زیر با ما درمیان بگذارید. متاسفانه امکان پاسخگویی دراین رابطه از دیگر مسیرهای ارتباطی سازمان، میسر نیست.

communications@irqo.org