فعالیت دوباره‌ی گروه خبری ژوپی‌آ

فعالیت دوباره‌ی گروه خبری ژوپی‌آ

گروه خبری ژوپی‌آ رسانه‌ی خبری آن‌لاین با هدف آگاهی‌رسانی در زمینه‌ی حقوق جنسی در ایران و خاورمیانه است. این گروه در سال ۱۳۸۹ (۲۰۰۹) با همکاری و حضور داوطلبانه‌ی شماری از وبلاگ‌نویسان و فعالان حقوق کوییر و برنامه‌نویسان حرفه‌ای آغاز به کار کرد.

بنیاد ژوپی‌آ در مهرماه ۱۳۹۳ (اکتبر ۲۰۱۴) در اتاق بازرگانی هلند به ثبت رسمی رسید. این بنیاد با همیاری و پشتیبانی بنیاد مردم‌نهاد «هیفوس» فصل دیگری از فعالیت خود را در مسیر پیشبرد حقوق و آزادی‌های جنسی آغاز کرده است.

ژوپی‌آ یک گروه متشکل از فعالان حقوق بشر و روزنامه‌نگاران است و این گروه در حوزه‌ی حقوق جنسی، آزادی بیان و اندیشه و آزادی دسترسی به اطلاعات و داده‌های مربوط به حوزه‌ی حقوق جنسی در ایران و خاورمیانه فعالیت می‌کند چراکه بنیاد و گردانندگان آن بر این باور هستند که نبود، کمبود و هم‌چونین نارسایی آگاهی، بستر نقض حقوق انسانی را فراهم می‌کنند.

ژوپی‌آ حق فرد برای دسترسی آزاد و مطمئن به اطلاعات و آگاهی را به رسمیت می‌شناسد و در این راه برای فراهم‌آوری آزاد و شفاف داده‌های پیرامون موضوع‌های مرتبط با جنسیت، گرایش جنسی، هویت جنسیتی، حقوق و قوانین مرتبط و مواردی از این دست کوشش می‌کند.

حضور دوباره‌ی ژوپی‌آ در کنار سایر گروه‌ها، پایگاه‌ها و فعالان مستقل در حوزه‌ی کوییر، این‌بار شکل متفاوت‌تری به‌ خود گرفته است. اگرچه هدف‌ها و شیوه‌های عملکردی و حرفه‌ای ما هم‌چونان پیرو سال‌های پیشین فعالیت هستند ولی بروز شکل بیرونی آن‌ها حرفه‌ای‌تر و نوآورانه‌تر پا به عرصه می‌گذارد با این امید که هر گام رو به پیشی بتواند ما را به هدف آزادی جامعه‌ی بشری نزدیک‌تر کند.

آگاهی پیرامون موضوع‌‌های مرتبط با جنسیت، گرایش جنسی، هویت جنسیتی، حقوق و قوانین مرتبط و مواردی از این دست یکی از حقوق مهم هر فرد جامعه‌ی اکنون است که بدون آگاهی از حق نمی‌توان در پی آن بود.

در همین راستا، بنیاد ژوپی‌آ با حفظ هسته‌ی مرکزی اندیشگانی خود، فعالیتش را در شکل‌های متفاوت گسترده کرده است که نخستین فاز رونمایی و بازگشایی بخش‌های متنوع ژوپی‌آ، رونمایی از پایگاه اینترنتی جدید «کارگاه خبر» ژوپی‌آ ست.

www.joopea.com

کارگاه خبر ژوپی‌آ فعالیت خود را در تاریخ ۱ آذر ۱۳۹۴ (۲۲ نوامبر ۲۰۱۵) با شمایل و محتوای تازه‌ای از سرمی‌گیرد. کارگاه در دسته‌بندی‌های مجزای «تازه چه خبر؟»، «تن و روان»، «اندیشه و فرهنگ»، «کوییر»، «هنر و ادبیات» و «آموزش» شما را در یافتن داده‌های مورد نظرتان در موضوع‌های متنوع یاری می‌رساند. رسیدن خبرها و داده‌های مناسب و باکیفیت در شمایلی متناسب به دست شما برای ما اهمیت دارد و برای تامین ضرورت‌های شما در جهت احقاق آزادی‌های جنسی و دسترسی آسوده و بدون سانسور به آگاهی‌های مربوط به حوزه‌ی جنسیت، گرایش جنسی و اختیار بر تن از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم بود.

با باور و امیدواری به تاثیر حرکت آگاهانه، حرفه‌ای و شفاف، گروه خبری ژوپی‌آ حضور خود را در دو بخش «کارگاه خبر» و «کلوپ» به اطلاع می‌رساند.

مشاور و دبیر سایت: الف. ملک‌پور

شاعر، پژوهشگر و فعال حقوق کودکان و حقوق کوییر

سردبیر: ن. آذری

نویسنده٬ فمنیست و فعال حقوق مدنی و حقوق کوییر

نکیسا آذری

سردبیر گروه ژوپی‌آ