گفتگو

دگرباش جنسی همانند هر شهروند دیگری، در گفتگو با ساقی قهرمان

ساقی قهرمان، از اعضای شورای دبیران سازمان دگرباشان جنسی ایران (ایرکو) در گفتگو با شهرگان از گذشته، امروز و آینده اقلیت‌های جنسی فارسی‌زبان می‌گویند مصاحبه‌کننده: سید مصطفی رضیئی منبع: شهرگان سال‌ها از توقیف روزنامه شرق به بهانه مصاحبه با ساقی قهرمان در مرداد ۱۳۸۶ گذشته است، ولی هنوز یک نسخه از مصاحبه بر دیوار خانه او در شهر تورنتو آویخته ... ادامه مطلب »

گفتگو با سامان ارسطو، مشهورترین تراجنسی ایران

سامان ارسطو بازیگر، کارگردان، نمایشنامه نویس و مدرس تئاتر در ایران است. او سابقه فعالیت هنری اش به سال های ۶۴ و ۶۵ برمی گردد. سامان ارسطو یک تراجنسی بوده که عمل کرده است. او هیچگاه از گذشته خود فرار نکرده است و همیشه با اعتماد به نفس بالا از تراجنسی بودن خود صحبت کرد است. بودن در جایگاه او ... ادامه مطلب »

مضمون همجنسگرایی در ایران در گفتگو با فردوس کاظمی، نویسنده

دامون همجنسگراست. خواهرش تصور می‌کند اگر او با یک زن پیوند جنسی برقرار کند گرایشی متفاوت پیدا می‌کند. به همین خاطر با برادر ارتباط برقرار می‌کند و از او آبستن می‌شود. پس از تولد بچه اما پدر خانواده کاری می‌کند که نوزاد در سرمای زمستان جان دهد…این بخشی از داستان “پسر ناخواسته” اثر فردوس کاظمی است. او که بیش از ... ادامه مطلب »

«من عاشق شده‌ام، پس هم‌جنس‌گرا هستم»

عشق هم‌جنس‌گرایان که معمولا توسط رسانه و تبلیغات یا به علت سرکوب سیستم‌های سیاسی و اجتماعی از دید عموم دور می‌ماند، موضوع بحثی‌ است که هم‌جنس‌گرایانی از داخل و خارج ایران در این‌جا درباره آن حرف زده‌اند. عشق به روایت دهخدا ماخوذ از عَشَقه است و می‌گوید “آن نباتی است که آن را لبلاب گویند، چون بر درختی بپیچد آن ... ادامه مطلب »

دستگیری جمعی به اتهام همجنسگرایی در کرمانشاه، واقعیت یا صرفا ادعا؟

بهنام دارایی زاده پنجشنبه هفته گذشته ۱۸ مهر ۱۳۹۲ یک سایت متعلق به سپاه پاسداران در کرمانشاه، خبری را منتشر کرد که خیلی سریع در سایت‌ها و میان فعالان حقوق دگرباشان جنسی بازتاب یافت: «یک شبکه چند ده نفری هم‌جنس‌بازی و شیطان‌پرستی در شهر کرمانشاه متلاشی شد». این نخستین مرتبه نیست که جمعی به اتهام همجنس‌گرایی و زیر چنین عناوینی ... ادامه مطلب »

و آن یکی سازمان دگرباشان جنسی – سیما سحر زرهی

از ویژگی جامعه‌ی ماست که گروه‌ها از تقسیم هسته‌ی اولیه، تکثیر شوند؛ پروسه ای که طی آن سلول، هسته‌ی واحد خود را به دو نیم می‌کند. به جای آن که به سادگی با به کارگیری نیروهای دیگر و بیشتر و گسترش زمینه‌های کار، به شمار گروه‌ها افزوده شود، دائمن گروه‌ها و سازمان‌ها دو نیم می‌شوند. نیمه‌هایی که مجزا از همند، اما ... ادامه مطلب »

گرایش جنسی طیفی پیوسته است

هم‌جنس‌گرایی در جامعه ایران برای چندین دهه و حتا مدت‌ها پیش از وقوع انقلاب اسلامی سال 1357 در این کشور امری ناپسند به شمار می‌رفته است. با این حال، با پیدایش رژیم جدید، شرایط برای جامعه دگرباشان ایرانی به‌شدت رو به وخامت گذاشته است، چرا که مقام‌های انقلابی افزون بر تعیین مجازات‌های سنگین قانونی، هم‌جنس‌گراستیزی را در جامعه ترویج کرده ... ادامه مطلب »

گفتگو با «پیترتاچل» درباره حقوق دگرباشان جنسی (LGBT)

«همجنسگرایی تنها سکس نیست بلکه عشق و احساسات را هم در برمیگیرد.» این حرف آخر «پیتر تاچل»، فعال پیشروی استرالیایی الاصل حقوق بشر در پاسخ به کسانی است که هنوز از عشق مردان همجنسگرا در هراسند. تاچل که در انگلستان به سبب فعالیتهای برجستهاش در زمینه دفاع از حقوق زنان همجنسگرا (lesbian)، مردان همجنسگرا (gay)، دوجنسگرایان (bisexual) ودگرجنس گونهها  (transgender) ... ادامه مطلب »