حقوق ایران

ایرکو؛ در میان امضا کنندگان نامه‌ی سازمان‌های مدنی حقوق بشری به نمایندگان دایم کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل

به: نمایندگان دائم کشورهای عضو شورای حقوق بشر عالیجناب، ما، امضاء کنندگان این نامه که گروهی فرا منطقه ای متشکل از سازمان های جامعه مدنی حقوق بشری هستیم، از حکومت شما خواستار حمایت از قطعنامه تمدید ماموریت گزارشگر ویژه در مورد وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در نشست سی و چهارم شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد هستیم. ... ادامه مطلب »

ایرکو پاسخ ایران را «مزورانه و غیرمسوولانه» می‌شمارد.

نگاهی به بررسی ادواری جهانی 2015 و پاسخ ایران به توصیه‌های کشورهای عضو در توقف شکنجه و آزار شهروندان دگرباش ایران دانلود گزارش در قالب پی‌دی‌اف: 40 سال پس از گام اول کسب حقوق اجتماعی دگرباشان جنسی[1] 36 سال پس از رویکرد مقامات جمهوری اسلامی به قتل، اعدام و آزار دگرباشان[2] 30 سال پس از گام اول تراجنسی‌های ایران برای ... ادامه مطلب »

نامه ی سرگشاده به دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور ایران

سازمان دگرباشان جنسی ایران (ایرکو) به همراه دیده بان حقوق بشر، عفو بین الملل و کمیسیون بین المللی حقوق بشر همجنسگرایان (IGLHRC) در نامه ی سرگشاده به دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، نگرانی خود را از آزار سازمان یافته افرادی که دگرباش جنسی یا جنسیتی تصور می شوند ابراز داشتند. ادامه مطلب »

«دگرباشان ایران از سوی حکومت و جامعه در تبعیض‌اند»

مرکز اسناد حقوق بشر ایران با انتشار گزارشی مفصل٬ از «نقض حقوق دگرباشان در ایران» خبر داده و تاکید می‌کند که دگرباشان ایرانی «هم از سوی حکومت و هم جامعه مورد تبعیض قرار گرفته و از آنها سوءاستفاده می‌شود».   این گزارش که با نام «هویت انکار شده» منتشر شده٬ بر اساس گفت‌و‌گو با شماری از دگرباشان ایرانی‌ای که «آزار ... ادامه مطلب »

نگاهی به ارتباط روانشناسی و حقوق در زندگی همجنسگرایان ایران

برای زندگی یک همجنسگرا و احقاق حقوق او در ایران، چالش‌های زیادی وجود دارد که وقتی ما از نگاه حقوقی به این چالش‌ها که منجر به صدمات جسمی و روانی فراوانی شده است نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که به‌طور روزمره برای عبور یا مواجهه با این بحران‌ها گاه به مشاور حقوقی و گاه به مشاوره‌ی یک روانپزشک یا روانشناس نیازمند می‌باشد. ... ادامه مطلب »

اصول و توصیه‌های حقوقی برای دگرباشان جنسی

اشاره: در این یادداشت، در پی آنیم که با بالابردن آگاهی‌های حقوقیِ جامعه‌ی کوئیرِ ایران، امکان دفاعِ مطلوب از حقوق انسانی و طبیعی دگرباشان جنسی را تا اندازه‌ای در جامعه فراهم آوریم. واقعیت امر این است که در چهارچوب همین رژیم حقوقی-کیفریِ حاکم هم برخی ظرفیت‌ها وجود دارد که آگاهی از آن‌ها، به کار بستنشان در مواقعی که لازم است ... ادامه مطلب »