اطلاعیه ها

ایرکو: نگرانیم و جامعه‌ی دگرباش را فراموش نمی‌کنیم

سازمان دگرباشان جنسی ایران (ایرکو) بیانیه مطبوعاتی – برای انتشار فوری   یک هفته پس از شروع جنبش اعتراضی تازه‌ای در شهرهای ایران، سازمان دگرباشان جنسی ایران (ایرکو)، همانند همیشه خواهان پویایی جامعه‌ و کشور ایران در مسیری است که اعضای دگرباش خانواده‌های ایرانی نیز در کنار دیگر اعضای جامعه از حقوق شهروندی و امنیت اجتماعی برخوردار باشند. همچنین ایرکو ... ادامه مطلب »

نگرانی ایرکو از منع برگزاری رویدادهای جامعه دگرباش جنسی در آنکارا

سازمان دگرباشان جنسی ایران (ایرکو) با توجه به وضع محدودیت‌های بیشتر بر سازمان‌های حامی حقوق دگرباشان ترکیه، از پناهجویان و پناهندگان مقیم این کشور می‌خواهد تا با دقت بیشتری اخبار را دنبال کنند و تسلیم شایعه‌ها نشوند بیانیه مطبوعاتی، برای انتشار فوری   در هفدهم نوامبر امسال، فرماندار آنکارا به بهانه احتمال روی دادن «جرایم ناشی از تنفر یا حملات ... ادامه مطلب »

هشدار نسبت به خطر جدی اخراج پناهجویان از ترکیه

بیانیه مطبوعاتی – برای انتشار فوری سازمان دگرباشان جنسی ایران (ایرکو) «این روزها خبرهای مربوط به پناهندگی در گوشه و کنار جهان منتشر است. ولی بر سر پناهجویان دگرباش جنسی در ترکیه چه آمده؟» سینا کیانی که مدیریت سامانه پناهندگی ایرکو را به عهده دارد، در ادامه می‌گوید: «ترکیه، در طول سال‌ها کشور ترانزیتی به‌نسبت امن برای جامعه رنگین‌کمانی محسوب ... ادامه مطلب »

شادباش و هشدار

فردا پراید زیبای استانبول برگزار می‌شود و مثل هرسال کنشگری پویا و موفق دگرباشان جنسی ترکیه را به جامعه‌ی دگرباشان ترکیه تبریک می‌گوییم. از سوی دیگر، با توجه به شرایط اضطراری حاکم بر ترکیه، محدودیت‌های شرایط پناهندگی در ترکیه، ناامنی شدید دگرباشان در مواجهه با خشونت پلیس و مردم نسبت به دگرباشان پناهنده، هشدار می‌دهیم که در راهپیمایی افتخار استانبول، ... ادامه مطلب »

نیاز به صحبت از هویت‌ها و گرایش‌های جنسی بعد از سند ۲۰۳۰ یونسکو

یانیه مطبوعاتی – برای انتشار فوری سازمان دگرباشان جنسی ایران (ایرکو) «گرایش‌ جنسی، از طریق آموزش به فرد منتقل نمی‌شود، بلکه هر انسانی با یک گونه‌ از گرایش‌های جنسی بدنیا می‌آید، بنابرین خانواده‌ها و کادر آموزشی مدارس می‌توانند اطمینان داشته باشند که آموزش داده‌های علمی مربوط به گرایش‌های جنسی (که شامل بر دگرجنس‌گرایی، همجنس‌گرایی، دوجنس‌گرایی و بی‌گرایشی جنسی هم می‌شود،) ... ادامه مطلب »

قابل توجه دگرباشان ساکن ایران

در پی تحولات اخیر در ترکیه پس از کودتای نافرجام، شرایط عمومی سکونت پناهندگان ایرانی در این کشور با مشکلات فراوانی روبرو شده است. متاسفانه گزارش‌های بسیاری مبنی بر آزار و اذیت دگرباشان ایرانی ساکن دنیزلی، یالوا، اسکی‌شهیر و … به دست ایرکو رسیده است. خشونت‌های فیزیکی که گاه از سوی مردم و گاه از سوی گروه‌های تندروی غیردولتی اعمال ... ادامه مطلب »

هشدار به پناهجویان دگرباش درباره وضعیت اخیر ترکیه

قابل توجه پناهندگان دگرباش ساکن ترکیه سازمان ایرکو با توجه شرایط به وجود آمده اخیر در ترکیه و احتمال تغییرات اجتماعی-سیاسی در روزهای آینده رعایت نکات زیر را برای پناهندگان دگرباش ضروری می‌داند؛ بنابراین انتظار می‌رود: –    از شرکت در هر گونه تجمع خودداری نمایید. این تجمع خواه مردمی، مذهبی، قانونی باشد و خواه نباشد؛ تعداد افراد کم باشد یا ... ادامه مطلب »

سازمان ایرکو به مدت یک‌ سال پرونده‌ی جدیدی از پناهجویان دگرباش نخواهد پذیرفت.

سازمان دگرباشان جنسی ایران از سال 2007 تاکنون بطور مستمر با دگرباشانی که ایران را به قصد پناهندگی به مقصد ترکیه ودیگر کشورها ترک میکردند در ارتباط بوده و به این افراد در زمینه‌ی پناهندگی مشاوره داده است.  همچنین پرونده افراد را به نمایندگی از آنان در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، سفارت و اداره‌ی مهاجرت کشورهای پناهنده‌پذیر، پیگیری ... ادامه مطلب »