گزارش های حقوقی ایرکو از وضعیت دگرباشان جنسی ایران

گزارش بدیل و مشترک سازمان‌های جامعه مدنی از عملکرد جمهوری اسلامی ایران در اجرای کنوانسیون حقوق کودک

ارسال شده در چهارچوب کاری کمیته سازمان ملل در بررسی گزارش‌های ادواری سوم و چهارم حقوق کودک در جمهوری اسلامی ایران این گزارش مشترک با هدف جلب توجه کمیته حقوق کودک در سومین و چهارمین گزارش‌های ادواری بر عملکرد جمهوری اسلامی ایران در اجرای کنوانسیون حقوق کودک (CRC) نوشته شده است. این گزارش حاصل تلاش‌های ۲۱ سازمان حقوق بشری و بین‌المللی ایرانی ... ادامه مطلب »

نامه سرگشاده 30 سازمان فعال در امور حقوق بشر به نمایندگان کشورهای عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحد، برای تصویب قطعنامه وضعیت حقوق بشر ایران

بررسی ادواری وضعیت حقوق بشر، یک سازوکار مهم سازمان ملل است که در چارچوب آن، همه کشورها موظفند هر چهار سال یک بار گزارشی درباره وضعیت حقوق بشر خود به جامعه جهانی ارائه کنند و در یک جلسه، که در مقر شورای حقوق بشر سازمان ملل برگزار می‌شود، تمامی کشورهای دیگر، در زمینه‌های مختلف، توصیه‌هایی به کشور تحت بررسی ارائه ... ادامه مطلب »

گزارش ششم؛ سیستم قضایی ایران و روابط جنسی مبتنی بر رضایت طرفین

سال انتشار:  2014 تهیه شده توسط: سازمان ایرکو و  کمیسیون بین‌المللی حقوق بشر زنان و مردان همجنس‌گرا (ایگل‌هرک) عنوان گزارش : سیستم قضایی ایران و روابط جنسی مبتنی بر رضایت طرفین بررسی ادواری جهانی (UPR)[i] کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد فرآیندی منحصر به فرد است که به بررسی سوابق حقوق بشر در همه کشورهای عضو سازمان ملل متحد ... ادامه مطلب »

گزارش پنجم؛ نقض حقوق افراد تراجنسی و تراجنسیتی در ایران

نویسنده: هوداد طلوعی سال انتشار:  2014 تهیه شده توسط: سازمان ایرکو و پیشگام حقوق جنسی عنوان گزارش : نقض حقوق افراد تراجنسی و تراجنسیتی در ایران بررسی ادواری جهانی (UPR)[i] کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد فرآیندی منحصر به فرد است که به بررسی سوابق حقوق بشر در همه کشورهای عضو سازمان ملل متحد می پردازد. UPR فرآیندی برای ... ادامه مطلب »

گزارش چهارم؛ نقض حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دگرباشان جنسی ایران- گزارش سایه*

* (گزارشی که سازمان‌های غیر‌دولتی به سازمان ملل ارائه می کنند.) سال انتشار: 2013 تهیه شده توسط: سازمان ایرکو، کلینیک بین‌المللی حقوق بشر دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد‌ و هارتلند الاینسس دانلود متن گزارش به صورت PDF ادامه مطلب »

هویتِ انکار شده: نقض حقوق بشر جامعه دگرباشان ایران

(7 بهمن 1392)- جمهوری اسلامی ایران از ابتدای حیات خود هم در قانون و هم در عمل بر علیه همجنسگرایان ایرانی تبعیض روا داشته است. هر چند افراد تراجنسیتی ایرانی در صورت آغاز روند تغییر جنسیت از حمایت قانونی برخوردار هستند، اما این نگرانی وجود دارد که همجنسگرایان بدون نیاز پزشکی تشویق به جراحی تغییر جنسیت می‌شوند. به علاوه ، ... ادامه مطلب »