هویت جنسیتی

بخش ده: همجنس‌گرایی زنان؛ از هویت پزشکینه تا هویت سیاسی

مرجان اهورایی[1]  [اشاره: این مقاله بخشی از یک پروژه است که بخش نخست آن توسط سایت ایرکو تهیه شده است و در سایت ایرکو منتشر شده. بخش دوم این پروژه در سایت مطالعات جنسیت ادامه دارد و مجموعه این مقالات به صورت یک کتاب توسط گروه مطالعات جنسیت و ایرکو در انتشارات گیلگمیشان به زودی منتشر خواهد شد. این مقاله ... ادامه مطلب »

گزارش بدیل و مشترک سازمان‌های جامعه مدنی از عملکرد جمهوری اسلامی ایران در اجرای کنوانسیون حقوق کودک

ارسال شده در چهارچوب کاری کمیته سازمان ملل در بررسی گزارش‌های ادواری سوم و چهارم حقوق کودک در جمهوری اسلامی ایران این گزارش مشترک با هدف جلب توجه کمیته حقوق کودک در سومین و چهارمین گزارش‌های ادواری بر عملکرد جمهوری اسلامی ایران در اجرای کنوانسیون حقوق کودک (CRC) نوشته شده است. این گزارش حاصل تلاش‌های ۲۱ سازمان حقوق بشری و بین‌المللی ایرانی ... ادامه مطلب »

تفاوت های افراد تراجنسی و تراجنسیتی

افراد تراجنسیتی (Transgender) و تراجنسی (Transsexual) اشخاصی هستند که با جنسی که با آن متولد شده اند، شناخته نمی شوند. افراد تراجنسیتی میان جنسیت درونی خود و نقش های جنسیتی که توسط که توسط جامعه ساخته شده است، احساس عدم تناسب دارند. احساس تفاوت در برخی از افراد تراجنسیتی، چنان قوی است که آنها را با عنوان “تراجنسی” می شناسند. ... ادامه مطلب »

تراجنسیتی در ۲۰۱۳

اواخر سال ۲۰۱۲ بود که جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا گفت مساله تبعیض درباره تراجنسیتی ها یکی از مسائل مدنی است که باید به آن توجه شود. سال ۲۰۱۳ نیز تمام شد ولی کماکان مساله تبعیض برای تراجنسیتی ها حل نشده و باقی مانده و آزار دهنده است. آمریکا به عنوان یکی از بزرگتری کشورهایی که با تقویم میلادی حرکت ... ادامه مطلب »

بخش نه: مفهوم ترانس بودن (تراجنسی، تراجنسیتی، مبدل پوشی، تنوع جنسیتی، بین جنسیتی بودن)

همانطور که در اولین مقاله این مجموعه گفتیم باید میان جنس بیولوژیک که بر اساس اندام جنسی فهمیده می شود و هویت جنسیتی که به صورت اجتماعی آموخته می شود تمایز قایل بود. این یک تمایز بنیادی در فهم زندگی ترانس هاست. اگر بنا بر این بود که جنس بیولوژیکی تنها ملاک داوری در مورد هویت جنسیتی مردم باشد همان ... ادامه مطلب »

بخش هشت: آنچه همجنس‌گرایی نیست

همجنس گرایی در ایران به صورت های مختلف با حالت ها یا گرایش های جنسی دیگری یکی انگاشته شده است. همه این حالت ها به نحوی تحت عنوان گرایش های جنسی غیر متعارف برای مردم تشخیص داده می شوند. اما باید دقت کرد که هر شکل غیر متعارفی از نظر مردم که میان دو همجنس روی می دهد یا به ... ادامه مطلب »

بخش هفت: منشاء‌شناسی گرایش جنسی

گرایش های جنسی آنگونه که ما بر اساس تعریف انجمن روانشناسی آمریکا بیان کردیم تمایلاتی پایدار اند که در برابر انتخاب دلبخواهی ما و دیگران مقاومت می کنند(مقاله نخست: گرایش جنسی و هویت جنسیتی چیستند؟). این امر به جهت اهمیت عواملی است که خارج از اراده فرد در تعیین گرایش جنسی نقش دارد. این بحثی است که از نظر علمی ... ادامه مطلب »

بخش شش: هشت کلیشه درمورد اقلیت های جنسی

  در جریان بحثی که طی این مقالات داشتیم اشاره به اشکال هوموفوبیک در جامعه نیاز به بحث جداگانه ای داشت. عناوینی که در اینجا ذکر می کنیم برخی از شایعترین سوء تفاهم ها و در واقع انگاره های نامعقولی است که در جامعه موجب برخی تصورات هوموفوبیک می شود و دیدگاهی نامربوطی را نسبت به همجنس گرایان، دوجنس گرایان، ... ادامه مطلب »