همجنس گرایان زن

بخش ده: همجنس‌گرایی زنان؛ از هویت پزشکینه تا هویت سیاسی

مرجان اهورایی[1]  [اشاره: این مقاله بخشی از یک پروژه است که بخش نخست آن توسط سایت ایرکو تهیه شده است و در سایت ایرکو منتشر شده. بخش دوم این پروژه در سایت مطالعات جنسیت ادامه دارد و مجموعه این مقالات به صورت یک کتاب توسط گروه مطالعات جنسیت و ایرکو در انتشارات گیلگمیشان به زودی منتشر خواهد شد. این مقاله ... ادامه مطلب »

لزبین بودن در شهرستان‌های ایران

آسمان کجا رنگین کمان دارد؟ «یلدا» لزبینی است 26 ‌ساله. در رشت بزرگ شده و حالا رفته ترکیه و به این کشور پناهنده شده است؛ «در رشت همه با هم رفیق هستند. فضای شهر صمیمی است و ارتباط گرفتن آسان. ولی در مورد مساله‌ هم‌جنس‌گرایی، این گونه نیست.» خانواده‌اش خبری از گرایش جنسی‌ او ندارند. او هم ترجیح می‌دهد چیزی به ... ادامه مطلب »

بدفهمی‌های پیرامون همجنسگرایی زنان

 فهم شیوه‌های زیستی و گونه‌های بودگی به‌جز دگرجنسگرایی و نقش‌های زیستی مرسوم در دایره‌ی هنجارهای دگرجنسگرایانه دشوار به نظر می‌رسد. یکی از دلیل‌های این دشواری، حضور این گونه‌ها در زیر پوست جامعه و حضور پنهانی آن‌ها است. آن‌چه قابل تصور نباشد و یا در تجربه‌ی روزانه‌ی ما حضور آشکار نداشته باشد، دور از ذهن می‌نماید و درک آن هم دشوارتر ... ادامه مطلب »

همجنسگرایی زنان

در بررسی آثار و متون ایرانی نسبت به شرح و توصیف مقوله رابطه جنسی بین زنان کمتر شواهدی منعکس گردیده است و این در حالیست که سهم وسیعی به موضوعات شاهد بازی ، غلام بارگی ، لواط و.. در میان مردان اختصاص یافته است . در متون فارسی در شرح عمل آمیزش جنسی زنان با یکدیگر از عباراتی چون طبق ... ادامه مطلب »

همجنسگرایی زنانه

تعریف هر فرد از خود در زمینه­ی جنسی (Sexuality)، به دست کم سه عامل مجزا و مرتبط با هم بازمی­گردد که شامل جنس (Sex)، جنسیت (Gender) و گرایش جنسی (Sexual Orientation) می­شود. جنس، تقسیم­بندی افراد انسانی به دو گروه زن و مرد است که هر فرد به‌لحاظ بیولوژیکی ممکن است در یکی از این دو دسته قرار بگیرد و یا ... ادامه مطلب »

بحران مضاعف زنان در اقلیت‌های جنسی

در خانواده‌­ای مذهبی زندگی می­‌کنی، خواهر کوچک­ترت ازدواج کرده است و یک نوزاد هم دارد و هر روز با تو از زندگی مشترکش صحبت می­‌کند و هر روز برای تو خواستگار پیدا می­‌کند، در خانه هم همیشه حرف ازدواج توست. نمی‌­توانی حقیقت را با والدینت در میان بگذاری و آرام‌‌آرام حرف و حدیث­‌ها بین فامیل دهان­‌به­‌دهان می­‌چرخد. مادرت می­‌گوید که ... ادامه مطلب »

اسم من مریم

از بچگی‌ متوجه تفاوت‌ام با خواهرهام بودم. دلخوشی آن‌ها خاله‌بازی بود و لباس دخترانه و آشپزی و عروسک‌بازی، و دلخوشی من  فوتبال و دوچرخه‌سواری و بازی‌‌های پسرانه. هرچه بزرگ‌تر شدم احساس غریبی که داشتم بیشتر می‌شد.  دوست داشتم پسر می‌بودم و رویای پسر بودن و با دختری ازدواج کردن شده بود رویاپردازی ذهن کودکانه‌ام. از پوشیدن لباس دخترانه به حد مرگ ... ادامه مطلب »

اسم من سحر

   اسم من سحر، بیست و نه ساله، متولد و ساکن تهران‌ام، لزبین هستم. در رشته‌ی گرافیک تحصیل کرده‌ام اما به طراحی لباس مشغول‌ام. خانواده‌ی من از گرایش جنسی من خبر ندارند، چون ظاهری کاملن دخترانه دارم؛ خیلی محتاط هستم. به هیچ عنوان خانواده‌ام بویی از گرایش من نبرده‌اند. به من برای ازدواج فشار نیاورده‌اند، هنوز. هر از گاهی مادرم ... ادامه مطلب »