گزارش

دو گزارش سازمان اقدام آشکار جهانی درباره وضعیت زنان همجنسگرا و افراد تراجنسی در ایران

«وضعیت افراد تراجنسیتی در ایران» ،عنوان گزارش تحقیقی جامعی است که در تابستان سال ۱۳۹۵ توسط موسسه اقدام آشکار جهانی منتشر شد. این گزارش که حاصل پنج سال پژوهش و تحقیق است ، به ثبت تجارب جمعی افراد ترنس ایرانی با توجه به روایات و شهادت خود ایشان می‌پردازد. برای تهیه این گزارش ،سازمان اقدام آشکار جهانی، بین شهریور 1391 و دی‌ماه 1393 ... ادامه مطلب »

حضور ایرکو در جشنواره‌ی روز خانواده‌ی ایرانی تورنتو

تهیه  و تنظیم گزارش: الینا آذری جشنواره‌ی روز خانواده در ۲۳ جولای ۲۰۱۶ در میدان مل‌لست‌من تورنتو با شرکت سازمان دگرباشان جنسی ایران از ساعت ۱۲ ظهر تا ۱۰ شب برگزار شد. ایرکو در این مراسم اولین حضور خود را در بین نمایندگان شرکت‌های تجاری و خدماتی مختلفی تجربه کرد که در این جشنواره هر یک از غرفه‌ای برای عرضه‌ی ... ادامه مطلب »

گزارش سازمان دگرباشان جنسی ایران (ایرکو) از رژه افتخار دگرباشان استانبول

هفته «پراید» ، یک رویداد هفت‌روزه دردر سراسر دنیاست.  رژه افتخار (پراید) که همزمان در  بسیاری دیگر از شهرهای جهان اتفاق می‌افتد، گوناگونی و کثرت‌گرایی جامعه دگرباش را جشن می‌گیرد و یکی از بزرگ‌ترین و سازمان یافته‌ترین جشنواره‌‌های غرور و افتخار در آمریکای شمالی است. در واقع طی این رویداد، دگرباشان فرصتی می یابند که با حضور در جمع کثیر دیگر هم‌‌حس‌های خود، ... ادامه مطلب »

ساقی قهرمان در کنفرانس « حق حیات و کیفر مرگ » در امریکا: «خطر اعدام» زندگی چند نسل از دگرباشان را در ایران بعد از انقلاب 57 اعدام کرد.

ساقی قهرمان- مدیر سازمان دگرباشان جنسی ایران (ایرکو)- در سومین کنفرانس اعدام با عنوان “حق حیات و کیفر مرگ” که توسط انجمن پژوهشگران ایران در سوم و چهارم خرداد1393، در دانشگاه UCLA آمریکا برگزار شد با اشاره به این اشتباه که در گذشته آزارها و تهدیدهای مربوط به زندگی و مرگ دگرباشان مورد توجه گزارشگرها و فعال‌های حقوق بشر قرار نگرفته است، ... ادامه مطلب »

همجنسگرایی و اسلام: ترجمه سخنرانی مینا احدی در دانشگاه تریر آلمان در روز ۲٣ ژانويه ۲۰۱۴

با تشکر از شما بدلیل دعوت از من در این کنفرانس,موضوع سخنرانی من همجنسگرایی و اسلام است. همانطور که می دانید من از ایران آمده ام و بطور خلاصه خودم را معرفی میکنم.من در انقلاب ۱۹۷۹ در ایران علیه حکومت دیکتاتور قبلی در ایران شرکت کردم و هدفم رسیدن به آزادی و زندگی بهتر بود، من آنزمان دانشجوی پزشکی در دانشگاه ... ادامه مطلب »

هویتِ انکار شده: نقض حقوق بشر جامعه دگرباشان ایران

(7 بهمن 1392)- جمهوری اسلامی ایران از ابتدای حیات خود هم در قانون و هم در عمل بر علیه همجنسگرایان ایرانی تبعیض روا داشته است. هر چند افراد تراجنسیتی ایرانی در صورت آغاز روند تغییر جنسیت از حمایت قانونی برخوردار هستند، اما این نگرانی وجود دارد که همجنسگرایان بدون نیاز پزشکی تشویق به جراحی تغییر جنسیت می‌شوند. به علاوه ، ... ادامه مطلب »

اوضاع بهتر می شه: پیام امید برای جوانان دگرباش

بینش و انگیزش قلدری مشکلی است که میلیون‌ها دانش آموز امریکایی بالاخص نوجوانان با آن مواجه هستند. بنا به گرازش‌ها تنها در سال تحصیلی 2006-2007 بیش از 8.1 میلیون دانش اموز 12-18 ساله در مدرسه مورد قلدری واقع شدند.[1] این آزار و اذیت گسترده، تبدیل خودکشی به سومین علت مرگ نوجوانان امریکایی را توضیح می دهد. قلدری برای دانش آموزان ال ... ادامه مطلب »

آخن (آلمان): مراسم روز جهانی حقوق بشر ويژه دگرباشان جنسی، سخنرانی رضا کاظم‌زاده و نمايش فيلمی از فريد حائری‌نژاد، ۱۵ دسامبر

کانون ره‌آورد مراسم روز جهانی حقوق بشر امسال را به مسایل دگرباشان جنسی در ايران اختصاص داده است. اين مراسم در روز يکشنبه ۱۵ دسامبر ۲۰۱۳ (۲۴ آذر ۱۳۹۲)، ساعت ۳ بعد از ظهر در سالن نادل‌فابريک آخن به‌زبان فارسی برگزار خواهد شد. در اين مراسم که ورود همگان به آن آزاد است، ضمن خواندن پيام کانون ره‌آورد به اين ... ادامه مطلب »