حقوق بشر

مدافعین حقوق بشر سوگوار درگذشت عصما جهانگیر هستند

با کمال تاسف خبر درگذشت عصما جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران را شنیدیم. وی در روز ۱۱ فوریه درگذشت و مدافعین حقوق بشر، به خصوص آنهایی که در ایران هستند سوگوار مرگ او هستند. جامعه ایران کسی را از دست داد که یکی از پر خروشترین مبارزین در راه حقوق، آزادی‌های اساسی‌ و مبارزه برای ... ادامه مطلب »

ایرکو؛ در میان امضا کنندگان نامه‌ی سازمان‌های مدنی حقوق بشری به نمایندگان دایم کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل

به: نمایندگان دائم کشورهای عضو شورای حقوق بشر عالیجناب، ما، امضاء کنندگان این نامه که گروهی فرا منطقه ای متشکل از سازمان های جامعه مدنی حقوق بشری هستیم، از حکومت شما خواستار حمایت از قطعنامه تمدید ماموریت گزارشگر ویژه در مورد وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در نشست سی و چهارم شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد هستیم. ... ادامه مطلب »

با کمیسیون بین‌المللی حقوق بشر زنان و مردان همجنس‌گرا (ایگل‌هرک IGLHRC) آشنا شویم

کمیسیون بین‌المللی حقوق بشر زنان و مردان همجنس‌گرا (ایگل‌هرک IGLHRC ) موسسه‌ای است غیر انتفاعی مستقر در شهر نیویورک در امریکا و در سال ۱۹۹۰ میلادی تاسیس شده است. این کمیسیون در سطح بین‌الملل، موسسه‌ای است پیشتاز در زمینه ارتقاء سطح زندگی برای آن دسته از مردمانی که به‌خاطر هویت جنسی، گرایش جنسی یا تجربه جنسی‌ خود، تبعیض یا سوءاستفاده دیگران را شاهد بوده‌اند. ... ادامه مطلب »

گزارش دیده‌بان حقوق بشر درباره وضعیت همجنس‌گرایان در ایران

سازمان دیده‌بان حقوق بشر با انتشار گزارشی مفصل درباره وضعیت همجنس‌گرایان در ایران، با ذکر مواردی از تهدید، تبعیض و خشونت علیه همجنس‌گرایان در ایران، اعلام کرده‌ شمار زیادی از همجنس‌گرایان در این کشور به اعدام محکوم شده‌اند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، سازمان دیده‌بان حقوق بشر روز چهارشنبه گزارش مفصلی درباره وضعیت همجنس‌گرایان در ایران منتشر کرده و در آن ... ادامه مطلب »

سازمان های حقوق بشری و سازمان های جامعه مدنی در نامه ای به تداوم نقض حقوق بشر در ایران اشاره می کنند

ما، سازمان های حقوق بشری و سازمان های جامعه مدنی امضا کنندگان این نامه، از دولت های عضو سازمان ملل متحد درخواست می کنیم که در شصت و هشتمین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل که در روز سه شنبه نوزده نوامبر 2013 برگزار می شود، به قطعنامه A/C.3/68/L.57 در جهت ارتقا و حمایت از حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران ... ادامه مطلب »

آزاد و برابر زاده شده‌ایم

گرایش و هویت جنسی بر اساس قوانین بین‌المللی حقوق بشر «آزاد و برابر زاده شده‌ایم» جزوه‌ای است منتشر شده در سال ۲۰۱۲ توسط انتشارات سازمان ملل متحد. نسخه‌ فارسی این جزوه را کمیسیون بین‌المللی حقوق بشر زنان و مردان همجنس‌گرا (ایگل‌هِرک) در شکل چاپ کاغذی و چاپ الکترونیکی، در اختیار عموم قرار می‌دهد. نسخه اصلی این جزوه زیرنظر ناوی پیلای، ... ادامه مطلب »

حقوق بشر و حقوق دگرباشان جنسی

   آیا حقوق دگرباشان جنسی، بخشی از مجموعه حقوق بشر است ؟ آیا با اتکا به مبانی و موازین امروزین حقوق بشر، می‌توان  از حقوق و آزادی‌های به حاشیه‌ رانده‌ شدگان جنسی جامعه حمایت کرد؟این یادداشت در پی آن است که با تبیین اصول، مفاهیم و نیز  نرم‌هایی که در اسناد و مجموعه‌های حقوق بشری صورت‌بندی و طبقه‌ بندی شده‌‌اند، پاسخی به ... ادامه مطلب »